چهارشنبه ۰۸ آذر ۱۴۰۲
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: فرهنگ و هنر
چاپ خبر
13:57 - 1394/05/24

گفتگو با فاطمه ارجمند، گروه خادمین شهدای گمنام اصفهان

دخترانه/ تو فاطمه باش من فضه ات می شوم

اول خودم بودم بعد سه نفر شدیم، اولین برنامه مان ۱۸ دی ماه ۹۳ بود و امروز که با شما مصاحبه می کنم ۶۰ نفر عضو داریم. هر هفته پنج شنبه ها به گلستان شهدای اصفهان می آییم در قعطه مربوط به شهدای گمنام...

ندای اصفهان- زینب کاظم زاده: گروه خادمین شهدا (فدک) به مدت یک سال است که به منظور زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهدا و پیروی از سیره شهدای ایران اسلامی مشغول به انجام وظیفه شده است. در این مدت موفق به تشکیل گروهی خودجوش و مردمی در قالب خواهران و برادران شده و هر هفته با نیت خدمت به شهدای گمنام پنج شنبه ها در «گلزار شهدا» گرد هم جمع شده و به امر غبارروبی مزار شهدای گمنام و همچنین برگزاری مراسم ادعیه مناسبتی علی الخصوص زیارت عاشورا و همچنین برنامه های فرهنگی دیگر می پردازند.
این گروه به مدد شهدا به صورت یک طرح ملی در چندین استان و شهرستان های کشور از تهران گرفته تا شهر اصفهان شروع به کار کرده است.

در ادامه گفتگو با فاطمه ارجمند از اعضای فعال این گروه را می خوانیم.

IMG_3498

ندای اصفهان: سلام ابتدا خودتان را معرفی و سپس بفرمایید چگونه با خادمین شهدای گمنام آشنا شدید؟

– فاطمه ارجمند هستم کلاس سوم دبیرستان، و مسئول فدک (خادمین شهدای گمنام) شعبه اصفهان.

از شیراز که آمدیم اصفهان شهیدی را نمی شناختم که کنار قبرش بنشینم. هر بار که به گلستان شهدا می آمدم احساس سردرگمی می کردم، خدایا کنار کدام سنگ قبر بر زمین بنشینم. بالاخره تصمیمم را گرفتم و با شهید گمنامی از عملیات والفجر۸ مأنوس شدم. بعد از مدتی در فضای مجازی با گروه فرهنگی «خادمین شهدا» با نام «فدک» آشنا شدم.

اول خودم بودم بعد سه نفر شدیم، اولین برنامه مان ۱۸ دی ماه ۹۳ بود و امروز که با شما مصاحبه می کنم ۶۰ نفر عضو داریم. هر هفته پنج شنبه ها به گلستان شهدای اصفهان می آییم در قعطه مربوط به شهدای گمنام.

تقریبا همه اعضاء گروه ما دختران دبیرستانی هستند. گروه پسران نیز دو هفته است در اصفهان شکل گرفته که آنها نیز به طور جداگانه به انجام فعالیت خواهند پرداخت.

فاطمه ارجمند خادمین شهداندای اصفهان: اکنون چه فعالیتی انجام می دهید؟

– با همفکری گروه مصمم شدیم سنگ نوشته های شهدای گمنام را ترمیم کنیم. مدتی است هرچه به مسئولین مراجعه می کنیم اجازه انجام این کار را به ما نمی دهند، البته آنها می گویند خودمان طرحی داریم و می خواهیم همه سنگ های شهدای گمنام را عوض کنیم. هرچند پیشنهاد ما این بود که تا انجام آن طرح، سنگ ها با هزینه بچه های فدک از وضعیت کنونی خارج شوند اما باز هم موافقت نشد. امروز آمده ایم رنگ هایی که از نوشته ها بیرون زده است و موجب نازیبایی رنگ آمیزی قبرنوشته ها شده را اصلاح کنیم تا ببینیم کی اجازه رنگ آمیزی مجدد می دهند. می خواهیم خودمان از نو آنها را رنگ کنیم.

ندای اصفهان: به نظر خودتان انجام این طرح چقدر لازم یا ضروری است؟

– شما خودتان نگاه کنید بعضی سنگ ها ترک خورده، لبه بعضی سنگ ها از بین رفته و خراب شده است، ما که نمی توانیم آنها را عوض کنیم اما نوشته ها را نگاه کنید رنگی که بر آنها زده اند از طرح یا نوشته بیرون ریخته شده و جلوه زیبایی ندارد. این کار را ما می توانیم انجام دهیم و آنها را تمییز کنیم یا اگر اجازه دادند از نو رنگ کنیم بدون بیرون زدگی و پاشیدگی رنگ ها!

ندای اصفهان: با خانواده های شهدا نیز ارتباطی داشته اید و نظر آنها را راجع به طرح هایتان می دانید؟

– بله روزهایی که ما به اینجا می آییم خانواده ها هم ما را با تشویق ها و دعاهایشان حمایت می کنند. تعدادی هم خواسته اند که سنگ نوشته قبر شهیدشان را رنگ آمیزی کنیم که ما این کار را انجام داده ایم.

ندای اصفهان: در طی مسیر تاکنون با چه مشکلاتی مواجه بوده اید؟

– از مخالفت های مسئولین و کافی نبودن سرمایه مادی که بگذریم حرف هایی که از آدم های مختلف می شنویم بیشترین سنگ اندازی در کارمان است. یکی می آید می گوید این کارها به شما چه؟ یکی می آید می گوید بروید آدم هایی متخصص و خبره بیاورید تا این کار را بکنند و شما به دست آنها نگاه کنید و کاردک را به دستشان بدهید و در آخر کار هم اگر اجازه دادند یکی دو تا قبر را بچه های شما انجام دهند. یکی می گوید حیف این نیروها و علاقه و انگیزه هاست که آنها را در کارهای فرهنگی بزرگتر به کار نمی گیرید و…

جهت حضور، فعالیت و انجام وظیفه در این امر پسندیده کافی است با حضور در گلزار شهدا همراه ما شوید و همچنین می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر به http://fadak44.ir صفحه «تماس با ما» مراجعه کنید.

»»» لطفا جهت خواندن مرامنامه بر تصویر زیر کلیک کنید

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

  1. ناشناس گفت:

    بعضی از مردم کاری که نمی کنند هیچ ، مانع بقیه هم می شوند
    من اگه چنین افرادی را ببینم می دانم چه به انها بگویم که دفعه بعد از این دخالت ها نکنند

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 

20 − 9 = توانبخشی کوشا/ با مجهزترین امکانات 09134126065
توانبخشی کوشا/ با مجهزترین امکانات 09134126065
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715