چهارشنبه ۰۸ آذر ۱۴۰۲
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
13:53 - 1394/05/21

گذری در "خانه مشروطیت" اصفهان؛

“خانه مشروطیت” جاذبه ای تاریخی و مذهبی در اصفهان

خانه مشروطیت اصفهان از جمله مکان هایی است که خاطره های بسیاری در دل خود دارد و امروز با وجود گذشت بیش از یکصد سال از انقلاب مشروطیت، همچنان نقش خود را در جریان بیداری اسلامی و آزادی خواهی حفظ کرده است.

به گزارش ندای اصفهان ، انقلاب مشروطیت مجموعه کوشش‌ها و رویدادهایی است که در دوره ˈمظفرالدین شاهˈ و سپس در دوره ˈمحمدعلی شاهˈ برای تبدیل حکومت استبدادی به حکومت مشروطه رخ داد و منجر به تشکیل مجلس شورای ملی و تصویب اولین قانون اساسی ایران شد.
این خانه یکی از جاذبه های تاریخی و مذهبی شهر اصفهان محسوب می شود.
خانه مشروطیت اصفهان، خانه ای با سبک معماری قاجاری و متعلق به آیت الله ˈنورالله نجفی اصفهانیˈ رهبر انقلاب مشروطه در اصفهان است.
یکصد سال پیش علما، آزادیخواهان، مردم، روشنفکران و رجال سیاسی فرهنگی اصفهان و بختیاری در خانه مشروطیت اصفهان گردهم می‌آمدند تا درباره اوضاع سیاسی و اعتقادی مشورت کنند.
رهبری انقلاب مشروطه در تهران بر عهده آیت الله شیخ فضل الله نوری و در اصفهان بر عهده آیت الله نجفی اصفهانی بود.
به دلیل نفوذ کلامی و شخصیت برجسته آیت الله نجفی اصفهانی در علم، فقه و عرفان و مقبولیت مردمی، حاکم وقت از وی حرف شنوی زیادی داشت که در دیگر شهرها مانند تهران و تبریز به دلیل دو دستگی بین روشنفکران و مرجعیت دینی این شرایط حاکم نبود.
پس از به توپ بستن مجلس در تهران به دست محمد علی شاه و مخالفت با مجلس، حاکم مستبد و ظالم اصفهان نیز اقدام به چپاول مردم کرد.
در پی این اقدام اندک اندک آثار نبرد داخلی در اصفهان نیز آشکار شد و با فرود گلوله‎های توپ دولتیان در اطراف مسجد شاه( مسجد امام) جنگی سرنوشت ساز در گرفت.
آیت الله نجفی حدود ۵۰ هزار رزمنده زیر فرمانش را در ˈتخت پولادˈ گرد هم آورد و همچنین از فرمانده بختیاری ها ˈ ضرغام السلطنهˈ برای مبارزه کمک طلبید و به پیروزی دست یافت.
پس از آن حاکم وقت ˈاقبال الدوله کاشیˈ فراری شد و سپاه بختیاری ها با حرکت به سمت تهران به نیروهای آزادیخواه پیوست و محمدعلی شاه را از تخت قدرت به زیر کشیدند.
در مشروطه دوم، مشروطه خواهان از اهداف خود دور افتاده، تعدادی زندانی، ترور و برخی تغییر رویه دادند.
این بی نظمی در کشور باعث شد که انگلیسی ها، رضاخان را برای رسیدن به اهداف شوم خود به قدرت رسانده و در اقدامی ناجوانمردانه آیت الله نورالله نجفی اصفهانی را مسموم کرده و به شهادت برسانند.
معاون خانه مشروطیت اصفهان در گفتگو با خبرنگار ما گفت: این منزل پایگاهی برای اجتماع مردم آزادی خواه به رهبری حاج آقا نورالله نجفی اصفهانی بوده و بیشتر تصمیمات مشروطیّت در این محل گرفته شده است.
مصطفی مرتضوی با اشاره به معماری بنا افزود: یکی از جاذبه های تاریخی این خانه معماری بسیار زیبای آن است.
وی منزل حاج آقا نورالله را کانون آزادی خواهان مقدّس دانست و خاطرنشان کرد: این مکان به همّت شهرداری اصفهان خریداری شد و پس از مرمّت و احیاء به منظور بازشناسی حوزه مشروطه خواهی، در سال ۱۳۸۷ افتتاح شد.
معاون خانه مشروطیت اصفهان تصریح کرد: بازدید از این مکان برای عموم مردم تاریخ دوست استان و سراسر میهن اسلامی آزاد است.
وی تاکید کرد:به همین دلیل می‌توان با قدم گذاشتن در این خانه و مطالعه اسناد و مدارک و تصاویر موجود در آن به اهمیت این مباحث و سیر تاریخی و اندیشه نسل‌های گذشته پی‌برد.
مرتضوی ادامه داد:علاوه بر تاریخ یک‌صد سال اخیر و وقایع مربوط به دوران مشروطه و جنگ اول جهانی و اوایل سلطنت رضاشاه پهلوی، این خانه محل زندگی و متعلق به آیت‌الله حاج آقا نورالله نجفی اصفهانی می‌باشد که رئیس علما و آزادی‌خواهان اصفهان و بختیاری در آن دوره بوده است.
وی گفت: سومین جاذبه تاریخی این خانه، زیبایی و چشم‌انداز معماری آن است که از دو شاه‌نشین در جبهه شمالی و جنوبی بنا و نیز دوازده اتاق تشکیل شده است، که یاد‌آور طرز زندگی و آداب و رسوم نیاکان ما می‌باشد.
خانه مشروطیت اصفهان مرکز نیم قرن بیداری اسلامی
پژوهشگر خانه مشروطیت نیز با اشاره به تاریخچه مشروطیت در اصفهان اظهار داشت: شرح تمام این وقایع به صورت تصویری و با سندهای تاریخی در این خانه به نمایش درآمده است.
زینب یوسفی افزود: خانه مشروطیت اصفهان مرکز نیم قرن بیداری اسلامی است و با چاپ کتاب هایی با عناوین مختلف و برگزاری جلسات هم اندیشی برای هوشیاری جوانان و بیداری اسلامی تلاش می کند.
وی با تاکید بر حاکمیت مرجعیت دینی در اصفهان گفت: مردم اصفهان تجربه یک سال و نیم حکومت مردم سالاری دینی به رهبری آیت الله نور الله نجفی اصفهانی را در زمان مشروطیت دارند.
یوسفی با اشاره به خدمات ارزنده آیت الله نجفی در اصفهان گفت: تاسیس مریضخانه ˈاسلامیهˈ، مدارس علمیه، شرکت ˈاسلامیهˈ و تشکیل ارتش با هدف افزایش استقلال و حمایت از تولیدات داخلی از جمله این اقدامات بوده است.
وی خاطرنشان کرد: آیت الله نجفی همچنین گفت و گوی ادیان را در اصفهان شکل داد که اقدامی در پاسخ به نوشتن کتاب ˈتیز دالˈ به دست یک کشیش انگلیسی برای رد اسلام بود.
این کارشناس با اشاره به اینکه خانه مشروطیت اصفهان علاوه بر جاذبه تاریخی از معماری زیبایی نیز برخوردار است، تصریح کرد: این خانه توسط سازمان بهسازی و نوسازی شهرداری اصفهان مرمت شده است.
یوسفی با بیان اینکه این خانه شامل یک بخش تاریخی به نام ˈموزه خانه مشروطیتˈ و یک بخش علمی و فرهنگی است افزود: در بخش علمی و فرهنگی، سلسله همایش ها و نشست هایی در سه مبحث تاریخ، تفکر و تمدن برگزار می شود.
وی ادامه داد: در موزه خانه مشروطیت نیز ماکت هایی از علما و روحانیون فعال در جنبش مشروطه، عکس ها، بیانیه ها، روزنامه ها و مجلاتی که به چاپ رسیده قابل مشاهده است.
وی با اشاره به وجود ارسی های پنج دره و هفت دره در این خانه تاریخی گفت: این ارسی ها، شاه نشین و محل ملاقات های رسمی بوده که دیوارهای آن با نقاشی هایی به سبک شیر و شکر آراسته شده است.
یوسفی تصریح کرد: یکی از از ویژگی های نقاشی شیر و شکر، برجسته به نظر رسیدن آن است.
شایان ذکر است خانه مشروطیت اصفهان در خیابان نشاط، کوچه چهاردهم واقع شده و بازدید از آن همه روزه از ساعت ۸.۳۰ صبح تا ۱۹ بعداز ظهر به صورت رایگان برای عموم مردم آزاد است.

منبع: ایمنا

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 

17 + چهار = توانبخشی کوشا/ با مجهزترین امکانات 09134126065
توانبخشی کوشا/ با مجهزترین امکانات 09134126065
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715