چهارشنبه ۰۸ آذر ۱۴۰۲
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
05:24 - 1394/05/03

روزنامه البناء لبنان؛

گسترش حاکمیت ایران باعث سرنگونی آل سعود خواهد شد

عربستان سعودی نگران است که رهبری جهان اسلام را از دست دهد و نقش آن در حمایت از تروریست ها در منطقه فاش شود .

به گزارش ندای اصفهان به نقل از جام نیوز، روزنامه “البناء” لبنان در مقاله ای به عکس العمل عربستان سعودی نسبت به تصمیمات ایالات متحده آمریکا در توافق هسته ای با ایران پرداخت.

 

این روزنامه نوشت: «به ندرت عربستان نسبت به تصمیمات آمریکا خشمگین می شود و عکس العمل های مستقیم انجام میدهد، عربستان خود مظهری از جنایت های آمریکا به شمار می رود زیرا عربستان مسئول حمایت از منافع غربی ها می باشد.

 

همچنین طبیعت حکومت عربستان، اطاعت و فرمان بری از غرب بدون هیچ گونه دخالتی در مسائل سیاسی آمریکا در منطقه، می باشد و بالاترین اقدامی را که می تواند علیه سیاست های آمریکا در منطقه انجام دهد پرس و جو از تصمیم گرفته شده است. ولی بعد از توافق هسته ای شش قدرت جهان با ایران، عربستان سعودی اهمیت این توافق را به خوبی احساس کرد  و برای حفظ منافع خود باید تنهایی اقداماتی را انجام دهد حتی اگر این اقدامات باعث ایجاد تنش با غرب شود.»

 

این روزنامه لبنانی به اهمیت توافق هسته ای پرداخت و نوشت: «توافق هسته ای با سایر امور قبلی سه تفاوت اساسی دارد:

 

اول: این توافق ایران را به صورت مستقیم  با مدلول استراتژیک سیاسی این توافق ارتباط دارد، یعنی باعث می شود که قدرت های جهانی به صورت رسمی ایران را به عنوان قدرت منطقه بپذیرند.

 

عربستان خود را به عنوان رهبر جهان اسلام می داند و  برای حفظ این رهبری سعی کرده است بر سازمان های منطقه ای و بین المللی تسلط پیدا کند حال خود را دربرابر یک کشور اسلامی که جهان به صورت رسمی آن را به عنوان قدرت منطقه و جهانی پذیرفته است می یابد.

 
دوم: مقارنه نظام اسلامی سیاسی وهابی به رهبری عربستان و نظام اسلامی سیاسی ایران که قائل به وحدت مسلمین است.

 

نظام سیاسی وهابی باعث تفرقه افکنی میان مسلمانان شده است به طوری که باعث ایجاد گروه های تکفیری تروریستی مانند “القاعده”، “داعش” و “النصره” شده است.

 

درحالی که نظام سیاسی توحیدی به رهبری ایران باعث ایجاد گروه های مقاومت در برابر رژیم اشغالگر فلسطینی و هر راهکار خارجی که باعث خارج کردن ثروت مسلمانان از منطقه شده است می باشد.

 

همچنین این توافق هسته ای باعث می شود که ایران از تحریم های اقتصادی رهایی و این امر باعث خواهد شد پروژه ایران در راستای استقلال حاکمیت کشور های منطقه قویتر و افزایش یابد که در نهایت منجر به رسوایی سیاست های عربستان سعودی در منطقه شود.

 

سوم: گسترش استراتژیک پیش بینی نشده ایران در منطقه و کاهش منافع عربستان به طوری که ممکن است تاج و تخت جهان اسلام را از دست دهد.

 

عربستان سعودی نگران است که رهبری جهان اسلام را از دست دهد و نقش آن در حمایت از تروریست ها در منطقه فاش شود در حالی که در برابر آن ایرانی قرار دارد که پیوسته در حال جنگ با این تروریست بوده است.»
این روزنامه لبنانی عربستان را در برابر دو گزینه می بیند؛ گزینه اول راهکار واقعی صلح آمیز گزینه دوم خودکشی واقعی که توسط عقل و منطق کنترل نمی شود.
این روزنامه در ادامه نوشت: «اما درمورد گزینه اول عربستان باید شکست خود را در برابر ایران بپذیرد و مانند سایر کشور های عربی دست دوستی به ایران درازکند و پیروزی ایران در زمینه هسته ای در برابر غرب را یک پیروزی اسلامی و منطقه ای بداند که در این صورت بسیاری از مشکلات منطقه نیز حل خواهد شد.

 

اما در مورد گزینه دوم که هیچ عقل سلیمی آن را قبول نمی کند عربستان همچنان باید به ناامنی و بی ثباتی در منطقه در زمینه سیاست و اقتصاد ادامه دهد. در صورتی که عربستان این گزینه را اختیار کن در نهایت شاهد شکست عربستان در یمن و سوریه خواهیم بود.»

 

البناء در پایان افزود: «در نتیجه عربستان باید یکی از این دو گزینه را اختیار کند حال یا باید گزینه اول را اختیار کند و شکست در برابر ایران را بپذیرد و از ضرر وزیان های خود جلوگیری کند یا باید به ضرر و زیان های خود ادامه دهد و در نهایت شکست را متحمل شود.»

 

 

۵

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 

20 − 17 = توانبخشی کوشا/ با مجهزترین امکانات 09134126065
توانبخشی کوشا/ با مجهزترین امکانات 09134126065
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715