چهارشنبه ۰۸ آذر ۱۴۰۲
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
10:27 - 1394/04/20

چتر حیا در باران اختلاط/ گره ای که در مراسم روز قدس کور می شود!

نمی دانم چه شد که حالا خودمان برای بچه هایمان متفاوت عمل می کنیم. راهپیمایی که می رویم جایی از هم جدا نمی شویم؛ انگار دلمان نمی آید! بنابراین نقطه ای هم برای قرار برگشتمان در نظر نمی گیریم...

ندای اصفهان- مریم کاظم زاده

از خصوصیات خوب و محاسن اصفهانی ها خانواده دوستی آنهاست. بر همین اساس هم عادت دارند وقتی برای راهپمایی از خانه خارج می شوند تا وقتی که به خانه برمی گردند با هم باشند. دوست دارند در مسیر راهپیمایی با هم شعار بدهند، با هم تجزیه و تحلیل کنند، با هم سخنرانی را گوش کنند، با هم بیانیه را تایید کنند، با هم تحسین و انتقاد کنند. خلاصه در کنار جمع صمیمی خانواده راهپمایی هم تفریح است و تفنن و هم حضور سیاسی و انجام وظیفه شرعی و ملی. و اینها بد که نیست هیچ بلکه بسیار بسیار خوب هم هست اما نکته ای که مرا دست به قلم کرده است اینکه وقتی این خانواده های محترم در مسیرهای راهپیمایی به موج تبدیل می شوند چه اتفاقی می افتد؟ وقتی تک تک خانواده ها به انبوه جمعیت بدل می گردد و در جاهایی این جمعیت ها گره می خورد چه اتفاقی می افتد؟ وقتی به تناسب کم یا زیاد بودن تعداد شرکت کنندگان گره ایجاد شده کور و کورتر می شود چه کسی می تواند آنرا باز کند؟

روز قدس

روز قدس

روز قدس

روز قدس

یادم هست بچه که بودیم درست مثل الآن با خانواده به راهپیمایی می آمدیم و چقدر هم ذوق داشتیم. به یک جایی که می رسیدیم بابا، دست پسرها را می گرفت و به مادر می گفت شما هم با دختران بروید و بعد از اتمام برنامه فلان جا قرارمان باشد. ساعت تعیین نمی کرد بلکه تا آخر برنامه می ماند اما مکانی برای قرار در میدان مشخص می شد و یادم هست همیشه روبروی شیخ لطف الله. و چه خوش می گذشت، راحت می رفتیم و راحت می آمدیم و تا دلمان می خواست توی جمع خودمانی مان فریاد می زدیم و شعار می دادیم، می گفتیم و می خندیدیم، بعد هم می آمدیم برای هم تعریف می کردیم. برادرانمان هم درست احساسات ما را داشتند.

اما..

اما نمی دانم چه شد که حالا خودمان برای بچه هایمان متفاوت عمل می کنیم. راهپیمایی که می رویم جایی از هم جدا نمی شویم؛ انگار دلمان نمی آید! بنابراین نقطه ای هم برای قرار برگشتمان در نظر نمی گیریم. با هم می رویم که با هم برگردیم (البته اگر صدای اذان نمازجمعه بالاجبار جدایمان نکند). شاید بگویی خوب مگر چه عیبی دارد؟ و من به تو می گویم که اگر نیامده باشی و ندیده باشی این سوال را می پرسی اما اگر خودت در گود بوده باشی الآن نفس عمیقی می کشید و می گویید جانا سخن از زبان ما می گویی!

بلی با هم بودن و با هم رفتن و با هم آمدن ایرادی ندارد. اما وقتی تک تک خانواده ها چون قطره ها به هم می پیوندند و انبوه جمعیت چون موج یا سیل پیوسته ای می گردد دیگر هرچه لذت راهیپمایی و انجام وظیفه و با خانواده بودن است را همانجا تحویل می دهی.

وقتی جمعیت گره می خورد و تو نه راه پس داری نه راه پیش، به چهره ها نگاه کن در این لحظات همه نگران و مضطرب می شوند، دنبال راه نجاتی هم می گردند اما هیج کاری نمی توانند بکنند. روزهای پرازدحام این اتفاق از همان خیابان های ورودی می افتد اما اگر جمعیت روان باشد حتما در میدان نقاطی را خواهی دید که دچار این مصیبت شوند ازجمله محدوده جایگاه. و دیگر نمی گویم زمانی که عده ای وارد می شوند و عده ای در حال برگشت هستند چه رخ می دهد و صلوات هم که خیلی وقتها یادم می رود تا بلکه امدادی الهی این گره را باز کند.

راه حل به نظر خیلی ساده می رسد اما نمی دانم چرا کسی حاضر نیست آن را اعلام یا اجرا کند؟!! چه چیز ما را از اجرای قشنگ فرامین خدا باز می دارد که تلخی نافرمانی او را حاضر می شویم تحمل کنیم؟!

نمی دانم اگر از ابتدای خیابان های منتهی به میدان، خیابان به دو بخش راست و چپ جهت ورود و خروج اعلام شود چه اتفاقی می افتد؟ به چه کسی برمی خورد؟ آیا کسی عقب افتاده و امل تلقی می شود؟! آیا مسئولین «سه نقطه» به نظر می رسند که این کار را نمی کنند؟! آیا هزینه خاصی دارد که بودجه برای انجامش نیست؟ نمی دانم…

اگر حداقل نیمی از میدان به دو بخش مردانه و زنانه تقسیم شود آیا اتفاقی می افتد؟ واقعا نمی دانم….

اگر بگویی خانم ها هم می خواهند از جلوی جایگاه رد شوند خوب من هم می گویم باشد بخشی از مسیر را باز بگذار که بیایند عبور کنند و بعد بروند سمت زنان.

چرا گره ای را می شود با دست باز کرد اجازه می دهیم آنقدر کور شود که حتی با دندان هم باز نشود؟! اصلا چرا بگذاریم گره ای ایجاد شود!؟

نمی دانم چه بگویم؟! راستش را بخواهی تاکنون به بعضی از مسئولین هماهنگ کننده برنامه های راهپیمایی مستقیم گفته ام اما …

به نظرم رسید که مطلب را بنویسم شاید کسانی که می خوانند و معتقدند که حرف دل آنها هم هست یا به هر حال آنها هم موافقند همه یکصدا این خواسته را عنوان کنند باشد که شاید اصلاح باشیم.

 

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

  1. راه حل گفت:

    میدان امام چند ورودی دارد و میتوان دو ورودی را برای ورود و خروج مردان و دو ورودی دیگر را برای ورود و خروج زنان در نظر گرفت
    ولی نمیدانم چرا این مدل اجرا نمیشود؟

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 

3 × یک = توانبخشی کوشا/ با مجهزترین امکانات 09134126065
توانبخشی کوشا/ با مجهزترین امکانات 09134126065
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715