یکشنبه ۰۲ مهر ۱۴۰۲
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اقتصادی
چاپ خبر
10:58 - 1402/06/06

موفقیت استراتژیک؛

دو پیام مهم پیوستن ایران به بریکس چیست؟

پیام دیگری که در این راستا مهم و حیاتی است و با پیوستن ایران به گروه بریکس به جهان و جامعه داخلی ایران ارسال می‌شود این است که دنیا به نافرجام بودن و شکست تحریم‌های غرب علیه ایران باور دارد.

به گزارش ندای اصفهان،: ایران در دولت سیزدهم راهبرد همگرایی منطقه‌ای و پیوستن به گروه‌ها و اتحادهای اقتصادی سیاسی فرهنگی را در دستور کار خود قرار داده است و از این منظر توانسته تا علاوه برپیوستن به پیمان مهم شانگهای به تازگی به گروه بریکس بپیوندد، گروهی که شاخصه آن نمایان شدن و ظهور بعد جدیدی از قدرت اقتصادی در جهان است.

درواقع شرایط پیوستن به گروه بریکس تبلور ویژگی ها و شاخصه های یک اقتصاد نوظهور است؛ چراکه کشورهای عضو بریکس عموماً به واسطهٔ اقتصادهایی با رشد پرشتاب و فراگیر و نفوذ تأثیرگذار بر امور جهانی و منطقه‌ای از دیگر کشورها متمایز می‌شوند.


کارشناسان مطرح می کنند که این عضویت دارای چند بعد و پیام مهم برای اقتصاد داخلی ایران و اقتصاد جهانی است. اول اینکه پذیرش ایران با تمامی ناملایمتی های اقتصادی از جمله تحریم‌های غرب و آمریکا علیه کشورمان یک نکته بسیار قابل تامل است. درواقع اعضای گروه بریکس در این حوزه منافع خود به عنوان اعضا را در نظر می گیرند و با نمایان شدن واقعی شرایط یک اقتصاد نوظهور بلیت عضویت برای کشورهای دیگر صادر می کنند.

به غیر از ایران، ۵ کشور دیگر شامل آرژانتین، مصر، اتیوپی، امارات و عربستان سعودی نیز به این سازمان پیوسته اند که نشان دهنده اشتیاق دیگر کشورها برای پیوستن به این گروه اقتصادی و همچنین استفاده از مواهب تجمیع منافع اقتصادی است. روسیه، چین، برزیل و هند در این حیطه بی چون و چرا از جمله کشورهایی بوده اند که توانسته اند در حوزه جهانی حرف مستحکم و قویی برای گفتن داشته باشند و از این رو کشورهای دیگری مثل ایران که در این عرصه بسیار مصمم به رشد اقتصادی هستند می توانند تکمیل کننده پازل اقتصادهای نوظهور جهانی باشد.

کشورهایی که جزو اقتصادهای نوظهور جهانی شناخته می شوند حالا بعضا در برخی از موارد نه تنها تنه به تنه اقتصادهای بزرگ جهانی می زنند، بلکه توانسته اند از آنان پیشی گرفته و چالش های اقتصادی بزرگی در بازار جهانی برای کشورهای غربی بوجود بیاورند. از این رو این کشورها قطعا برای اینکه منافع بیشتری کسب کنند باید به خوبی پازل گروه بریکس را بچینند. در این حیطه ظرفیت های اقتصادی، حرفه‌ای، صنعتی، ترانزیتی و … که ایران دارد می تواند با برنامه ریزی لازم ایران را جزو اقتصادهای مهم جهانی مطرح کند. کشورهای هند و چین و روسیه از این منظر استانداردهای خاص خود را دارند تا منافع اقتصادی شان خدشه دار نشود و از این رو عضویت کشورهایی مانند ایران را پذیرفته اند تا بتوانند از ظرفیت های اقتصادی مختلف یکدیگر بیشتر بهره مند شوند. خصوصا در زمینه ایران که بسیار در حوزه اقتصادی با چالش تحریم های سفت و سخت غرب دست و پنجه نرم می کند، پیام مهمی را هم به حوزه جهانی و هم برخی از گروه های داخلی ارسال می کند که آینده ایران به عنوان یک اقتصاد نوظهور را نه تنها دست کم نگیرند بلکه بیشتر از هر زمان دیگر درباره ظرفیت‌ها و توان ایران در این زمینه فکر کنند.

این موضوع به خوبی نشان می دهد با وجود نگاه خود تحقیری برخی از نیروهای داخلی که بیشتر به سمت مخالفین دولت سوق دارد، نگاه جهانی بخصوص کشورهایی که به فکر رشد و توسعه خود برابر با کشورهای غربی هستند، بسیار امیدوارانه و جدی است، چراکه ایران را بین کشورهایی که جزو اقتصادهای نوظهور هستند، به حساب می آورند.

 درواقع به نظر می رسد برخی با رویه جنگ روانی مضمحل کننده غرب که سعی دارد ایران را خصوصا در جایگاه اقتصادی عقب نگه دارد، سعی دارند همان بحث نگاه استعمارگونه و ناتوان را به کشوران حقنه کنند. یعنی علاوه بر تحریم های به قول آمریکایی ها فلج کننده درباره ایران یک نگاه روانی عقب مانده به کشورمان نیز تزریق می شود که بیشتر از هر چیز توسط عده ای به اصطلاح خودی و داخلی با کلیدواژه خودتحقیری به جامعه القا می شود.

اتفاقا نکته و پیام دیگری که در این راستا مهم و حیاتی است و با پیوستن ایران به گروه بریکس به جهان و جامعه داخلی ایران ارسال می‌شود این است که دنیا به نافرجام بودن و شکست تحریم‌های غرب علیه ایران باور دارد و از این رو بدون توجه به این تحریم‌ها ایران را جزو اقتصادهای نوظهور قرار می دهند و از این جهت جمهوری اسلامی ایران نسبت به ۵ کشور دیگری که به همراه ایران در این گروه پذیرفته شدند، یک مزیت اقتصادی نیز دارد و آن شکست تحریم های غرب و اخذ تاییده اقتصاد نوظهور در شرایطی است که زیر شدیدترین تحریم های اقتصادی غرب قرار دارد.

با این شرایط باید گفت که امتیاز اقتصادی ایران بسیار بالاست که کشورهای عضو بریکس را مجاب کرده که این کشور را با وجود تحریم ها به عضویت این گروه اقتصادی مهم دنیا در بیارود و این امتیاز هم چیزی جز محرز شدن شکست تحریم های غرب علیه ایران خصوصا برای کشورهای مهم دنیا نیست. پیامی که برای غرب هم بسیار مهم و خرد کننده بود؛ چراکه تنها تیر ترکش ان ها علیه ایران همین تحریم ها بود و حالا ضعیف شدن جمهوری اسلامی و رسیدن به اهداف خود درباره ایران را در خواب هم نمی توانند ببیندد.

 

انتهای پیام/

منبع: جهان نیوز

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 

7 + 16 =ثبت نام دوره جامع آموزش خبرنگاری «راوی»
ثبت نام دوره جامع آموزش خبرنگاری «راوی»
ثبت نام در موسسه تحقیقات علوم اسلامی علامه کلباسی
ثبت نام در موسسه تحقیقات علوم اسلامی علامه کلباسی
 توانبخشی کوشا/ با مجهزترین امکانات 09134126065
توانبخشی کوشا/ با مجهزترین امکانات 09134126065
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715