جمعه ۳۱ شهریور ۱۴۰۲
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
09:16 - 1402/03/04

حجت الاسلام سید اصغر اسماعیلی:

ریشه همه مشکلات تکیه بر غیر خداست/ خرمشهرهایی که در پیش است

مدیر موسسه فرهنگی انشاء با بیان اینکه اگر جایی دچار مشکل شدیم ناشی از تکیه بر غیرخدا بوده است، گفت: تعلیم و تربیت در جامعه ما باید الهی شود.

به گزارش ندای اصفهان، حجت الاسلام سید اصغر اسماعیلی در نشست «انسان خداجو و خرمشهرهایی که در پیش است» از سلسله نشست‌های الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت که در کانال حجت الاسلام حسین میرزایی (نماینده مجلس شورای اسلامی) برگزار شد به بیان دیدگاه های خود پرداخت.

وی با بیان اینکه زندگی انسان لحظه به لحظه زمینه امتحان، رشد و اعتلا است، اظهار کرد: انسان در هر عرصه‌ای وارد می‌شود، آن عرصه تبدیل به یک فرصت برای رشد و شکوفایی او می‌شود و خداوند این فرصت را در فضای جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، برای رشد و شکوفایی جامعه ما قرار داد.

وی افزود: گاهی اوقات بعضی از فرصت‌هایی که در اختیار انسان قرار می‌گیرد سبب رشد تضاعفی انسان می‌شود. علت این است که انسان در بعضی از فرصت‌ها، چنان از خودگذشتگی و ایثار از خود نشان می‌دهد که سبب می‌شود ره صد ساله را یک شبه طی کنند.

مدیر موسسه فرهنگی انشاء گفت: جوانان در دوران دفاع مقدس از خواسته‌ها و آرزوهای خود گذشتند تا به میدان جنگ وارد شوند و راه اعتلا را در پیش بگیرند. این همان عرصه رشد تصاعدی است که در جنگ تحمیلی نمود پیدا کرد. در این میان به تفاوت‌هایی که وجود دارد باید دقت کنید. چه اتفاقی می‌افتد که با اعلام خبر آزادسازی خرمشهر امام راحل می‌فرماید خرمشهر را خدا آزاد کرد.

جوانان خداجو دعوت امام خمینی را لبیک گفتند

وی ادامه داد: جوانانی در این عرصه وارد شدند که در زمان طاغوت پرورش پیدا کرده بودند، اما سئوال این است که آن‌ها چه دیدند که از خانواده و مال و ثروت و زندگی خود گذشتند؟ در همان دوران از ۳۶ میلیون نفر جمعیت ایران چند نفر درگیر جنگ بودند؟ خیلی‌ها مشغول زندگی خود بودند اما در عین حال جوانانی ازخودگذشته در جبهه می‌جنگیدند.

اسماعیلی با بیان اینکه جذابیت رفتار و کلام امام خمینی (ره) سبب شد دل‌ها را به سوی خود جذب کند، گفت: نتیجه این رفتار و گفتار این شد که بسیاری از جوانان خالص و مخلص کشور لبیک گویان وارد فضای جنگ تحمیلی شدند. این عرصه‌ای بود که خدای متعال آن را ایجاد کرد و جوانان خداجو توانستند از آن استفاده کنند.

وی خاطرنشان کرد: اگر جامعه را جامعه‌ای الهی و خداوند متعال را به عنوان رب و پروردگار فرض نکنیم دچار اشتباه در تصمیم‌گیری‌ها خواهیم شد. نظام و جامعه‌ای می‌تواند در این راه درست عمل کند که خداوند را به عنوان حاکم قبول داشته باشد. خداست که این قطعات پازل را هر کدام درست سر جای خود قرار می‌دهد و نتیجه‌اش این می‌شود که به واسطه اخلاص جوانان خرمشهر آزاد شد. خداوند اراده کرده بود که این اتفاق بیفتد.

خرمهشرهای بعدی در راه است

مدیر موسسه فرهنگی انشاء گفت: در جامعه‌ای که به دنبال آزادی خرمشهرهای بعدی هستیم دو اتفاق باید بیفتد. نخست اینکه ما در زندگی شخصی خود خدا را حاکم بدانیم و دوم اینکه در جامعه خدا را حاکم قرار دهم و ساختاری که برای جامعه ایجاد می‌کنیم ساختاری الهی باشد تا حرف خدا حاکم باشد.

وی خاطرنشان کرد: در فضای کنونی جامعه اگر دچار مشکلات عدیده‌ای در حوزه‌های گوناگون شده‌ایم و علت این است که برنامه ما الهی نبوده و انسان‌محور بوده است. علت این است که انسان خود و تمام ساحت‌هایش را هم نمی‌تواند بشناسند. حالا چطور کسی که خود را نمی‌شناسد می‌تواند برای انسان برنامه ریزی کند؟ مورد دوم اینکه انسان قدرت انجام این کار را ندارد و باید به قدرت بی انتهای خداوند متعال تکیه بزنیم.

اسماعیلی با بیان اینکه در چهل و اندی سال اخیر هرجا دچار مشکل شدیم به این علت بوده که به غیر از خدا تکیه زده‌ایم، گفت: چه آن روزها که حلال مشکلات اقتصاد و آب و… را کدخدا می‌دانستیم و چه زمانی که در عرصه تعلیم و تربیت دچار مشکل شدیم علت همین بود.

وی افزود: اگر جوانانی مانند شهید حججی، آرمان علی وردی، روح الله عجمیان و شهدای هسته‌ای داریم، نوع تفکر انقلابی بوده که خانواده‌ها در جامعه‌های کوچک خود به واسطه دغدغه‌هایشان، فرزندان را تربیت کردند و نتیجه‌اش این جوانان بوده‌اند.

آنها که دغدغه دین دارند تعلیم و تربیت را در دست گیرند

مدیر موسسه فرهنگی انشاء گفت: مشکل این است که پس از انقلاب، تربیت را به نهادها واگذار کردیم، تصریح کرد: آموزش و پرورش و وزارت علوم و بهداشت را متصدی تربیت کردیم و به نوعی وظیفه خودمان را نادیده گرفتیم. این وزارتخانه‌ها اصلا و ابدا هدف‌گذاری دینی نداشته‌اند، البته در بیان گفته می‌شود اما در عمل آن را مشاهده نمی‌کنیم.

وی ادامه داد: بنابراین آن‌هایی که دغدغه دین دارند باید وارد این فضا شوند تا تعلیم و تربیتی الهی را به کار گیرند، قبل از انقلاب خانواده‌ها دغدغه تربیت و پرورش فرزندان خود را داشتند و نتیجه‌اش پرورش تعداد زیادی فرزند مخلص تربیت شده در دوران طاغوت بود که چند سال بعد جنگ را اداره کردند.

اسماعیلی با بیان اینکه برای رسیدن به تمدن اسلامی در ابتدای راه هستیم، تصریح کرد: آحاد مردم و خانواده‌های مذهبی باید پای کار تربیت فرزندان بایستند تا برای رسیدن به این مسیر کار را جلو ببرند. اگر بخواهیم خرمشهرهای بعدی را آزاد کنیم نیازمند تربیت جوانانی در تراز شهدای دفاع مقدس هستیم.

وی افزود: البته باید به این شبهه پاسخ داد که اکنون وضعیت جوانان بدتر از گذشته است؟ پاسخ منفی است، جوانان زیادی امروز در مسیر خدا و اسلام حضور دارند و برای انقلاب هزینه می‌دهند. شهدایی که در همین چند روز اخیر جانشان را تقدیم کردند و جوانان نیروی دریایی که از سفر دور زمین برگشتند، از همین جوانان هستند.

مدیر موسسه فرهنگی انشاء گفت: امروز آمار جوانانی که پای کار انقلاب و ولایت فقیه هستند بی‌شمار است و بابت این سرافرازی و افتخار باید شکرگزار خداوند متعال باشیم.

انتهای پیام/ اصفهان رضوی

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 

5 × پنج =ثبت نام دوره جامع آموزش خبرنگاری «راوی»
ثبت نام دوره جامع آموزش خبرنگاری «راوی»
ثبت نام در موسسه تحقیقات علوم اسلامی علامه کلباسی
ثبت نام در موسسه تحقیقات علوم اسلامی علامه کلباسی
 توانبخشی کوشا/ با مجهزترین امکانات 09134126065
توانبخشی کوشا/ با مجهزترین امکانات 09134126065
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715