یکشنبه ۰۲ مهر ۱۴۰۲
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
18:56 - 1401/11/28

مروری بر چالشهای نسل جدید؛

حجت الاسلام محمدوحید صافی: بودجه مسئولیت اجتماعی صنایع اصفهان باید صرف حوزه جوانان و فعالیتهای فرهنگی بشود

معاون فرهنگی و امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان استان اصفهان گفت: سال گذشته ۵۰۰۰ میلیارد تومان رقم مسئولیت اجتماعی صنایع اصفهان بوده است، خوب این پول ها کجا می رود؟ فساد وجود دارد، زد و بند سیاسی وجود دارد، خرج برای انتخابات ها، آدم خریدن ها...، صرف این چیزها می‌شود، در صورتی که باید بیاید صرف فعالیت های حوزه جوانان و کارهای فرهنگی بشود

به گزارش خبرنگار ندای اصفهان، حجت الاسلام دکتر محمد وحید صافی، معاون فرهنگی و امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان استان اصفهان، در سلسله نشست های برخط الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت که در کانال حجت الاسلام حسین میرزایی (نماینده مجلس شورای اسلامی) برگزار می شد، به مرور چالش های حوزه جوانان استان اصفهان و تبیین راهکارها بر مبنای الگوی بومی پرداخت.

وی در آغاز سخنان خود گفت: هنگامی که دشمنان می گفتند در چهل سالگی انقلاب اسلامی، بساط انقلاب جمع خواهد شد، رهبر معظم انقلاب در همان حین بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی را منتشر می‌کنند. کسانی که بیانیه گام دوم را خوانده‌اند می دانند که این بیانیه از چهار قسمت تشکیل شده است، قسمت اول مقدمه، قسمت دوم در رابطه با برکات انقلاب اسلامی در چهل سال اخیر است، قسمت سوم در رابطه با گام دوم انقلاب است و نهایتا در قسمت چهارم هفت توصیه محوری را رهبر معظم انقلاب بیان می‌کنند.
صافی ادامه داد: رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم می‌گویند: «بی شک فاصله بین بایدها و واقعیت ها هواره وجدان های انسان های آرمان خواه را عذاب داده و می‌دهد، اما این فاصله طی شدنی است و در چهل سال گذشته در مواردی بارها طی شده است و بی شک در آینده با حضور نسل جوانان مؤمن، دانا و پر انگیزه با قدرت بیشتر طی خواهد شد.»

طرح یک شبهه و پاسخ آن

حجت الاسلام صافی با مطرح کردن این سوال که آیا واقعا رهبر معظم انقلاب بیش از حد به جوانان خوشبین نیستند؟ به سخنان خود ادامه داد: رهبر معظم انقلاب به کدام جوان ها خوشبین هستند؟ این هایی که موبایل به دست هستند، همین جوان هایی که نیت ازدواج ندارند و سنشان دارد بالا می‌رود، همین جوان هایی که درگیر مسائل جنسی و اخلاقی هستند، واقعا رهبر معظم انقلاب به کدام جوان ها اینقدر امیدوار است و به گونه‌ای در بیاینه گام دوم همه‌ی‌ بار را بر روی دوش جوان ها می‌بیند؟

وی در ادامه به رفع شبهه ای پرداخت: پاسخی که بعضی ها بیان می‌کنند این است که، «رهبر معظم انقلاب واقعیت ها را می‌داند ولی می‌آید به دروغ امیدهای کاذبی می دهد»، اما این پاسخ صد درصد غلط است.

این کارشناس حوزه جوانان پاسخ صحیح به پرسش را اینگونه بیان کرد: خود مقام معظم رهبری در پاسخ به این شبهه می‌فرمایند:

«کسانی اینگونه وانمود می‌کنند، نسلی که روی کار می‌‌آید (که به آن ها نسل سوم انقلاب می‌گویند)، پشت کرده به انقلاب و روی گردان از ارزش های دینی است، یا اگر هم نیست به طور اجتناب ناپذیری اینگونه خواهد شد و بنده صد درصد حرف آنها را رد می‌کنم، نه اینکه من عوامل فساد برانگیزه فرهنگی را نمی‌بینم یا نمی‌شناسم یا از آنها خبر ندارم، نه خیر، بنده از ماهواره، اینترنت، رمان ها، فیلم ها، آهنگ ها و حرف های فاسد کاملا خبر دارم و آن ها را دست کم نمی‌گیرم، من عمرم را در میان جوانان گذراندم، از دورانی که خودم جوان بودم، با جوان های دانشگاهی که خارج از محیط ما بودند ارتباط برقرار کردم و امروز هم ارتباط من با جوان ها قطع نشده است، بنابراین می‌دانم حال و هوای جوانی چیست و امروز در فضای جوانی ما چه می‌گذرد»؛

رهبر معظم انقلاب در ادامه آن سخنرانی می فرمایند:

«اما معتقدم نسل کنونی امروز اینقدر هم آسیب پذیر و شکننده نیست، این را بد فهمیده‌اند، این نسل در محیطی بار آمده، که از محیط ۳۰ سال و ۳۵ سال قبل به مراتب پاکیزه تر و بهتر است، کسانی که در این محیط متولد شدند به برکت هدایت دینی توانستند آن کار عظیم را انجام دهند و آن ایمان های پولادین و استوار را عرضه کنند، من معتقدم که اتفاقا این نسل نسبت به نسل گذشته در محیط بهتری پرورش یافته و آمادگی ها و آگاهی های به مراتب، بالاتر و بهتری دارد، بنده وقتی ۲۰ سالم بود هرگز آگاهی هایی که امروز شما جوان ۲۰ ساله داری را نداشته‌ام، امروز جوان ایرانی آگاه، با معرفت، بصیر، سیاسی، اهل تحلیل است و از همه مهمتر و بالاتر با ایمان است».

چهار شاخصه نسل جوان امروز
معاون فرهنگی و امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان استان ادامه داد: یک تفاوت نسلی مطلوب ما داریم، یعنی آرمان نسل قبلی چه بود و آرمان نسل فعلی چیست؟ می‌گوییم نسل فعلی به شدت از نفاق بدش می‌آید، یک نسل نوگرا است، یک نسل سر زنده است، نسلی است که میزان اطلاعات و داده برایش بسیار مهم است، نسل های قبلی اینگونه نبوده اند، یعنی ما جوان های دهه شصتی را می‌دیدیم که نفاق را مشاهده می‌کردند ولی به روی خودشان نمی‌آوردند.
محمد وحید صافی همچنین اظهار داشت، در اندیشه رهبر معظم انقلاب، چهار ملاک در شناخت نسل جوان امروز وجود دارد:

اولین ملاک که در سخنان خود رهبر معظم انقلاب هم گفته شد، این است که نسل جوان ما نسل مؤمنی است،

دومین ملاک این است که غلبه عقلانیت بر عواطف را در این نسل خیلی می‌بینند،

سومین ملاک به تعبیر رهبر معظم انقلاب این است که جوان امروز، تجربه عملی بیشتری دارد،

و نهایتا چهارمین ملاک، تجربه علمی و تحلیلی است که این نسل یعنی نسل فعلی دارد.

بودجه مسئولیت اجتماعی صنایع اصفهان کجا خرج می شود؟
وی در ادامه سخنان خود به بحث منابع و پشتیبانی های فعالیت برای حوزه جوانان پرداخت: در استان اصفهان ما صنایعی را داریم مثل فولاد مبارکه، ذوب آهن یا پالایشگاه… که ما اسم هایشان را شنیده‌ایم، ولی نزدیک ۳۰۰ تا ۴۰۰ صنعت ریز و درشت دیگر وجود دارد که حتیٰ ما اسمشان را هم نشنیده‌ایم. طبق مطالعه حدودی که ما انجام داده‌ایم، در سال گذشته ۵۰۰۰ میلیارد تومان رقم مسئولیت اجتماعی این صنایع بوده است، خوب این پول ها کجا می رود؟ فساد وجود دارد، زد و بند سیاسی وجود دارد، خرج برای انتخابات ها، آدم خریدن ها و…، صرف این چیزها می‌شود، در صورتی که باید بیاید صرف فعالیت های حوزه جوانان و کارهای فرهنگی بشود، مسئولیت اجتماعی یک بخش عظیمش همین است.
وی اظهار کرد: ما با همکاری اداره کل اجتماعی و فرهنگی استانداری و با موافقت استاندار محترم، اساسنامه‌ای را تهیه کرده ایم، تحت عنوان «بنیاد هدایت مسئولیت اجتماعی نصف جهان»، که این بنیاد اعضای هیئت مدیره‌ای دارد، با این هدف که یک تمرکز و تجمع قدرتی در این بنیاد اتفاق بیفتد که در واقع مسئولین صنایع مجبور هستند و باید بیایند مسئولیت اجتماعی شان را با نظارت این بنیاد هزینه بکنند.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 

20 − 19 =ثبت نام دوره جامع آموزش خبرنگاری «راوی»
ثبت نام دوره جامع آموزش خبرنگاری «راوی»
ثبت نام در موسسه تحقیقات علوم اسلامی علامه کلباسی
ثبت نام در موسسه تحقیقات علوم اسلامی علامه کلباسی
 توانبخشی کوشا/ با مجهزترین امکانات 09134126065
توانبخشی کوشا/ با مجهزترین امکانات 09134126065
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715