شنبه ۰۸ مهر ۱۴۰۲
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
13:50 - 1401/07/13

آخرین جزئیات از خسارت‌های زلزله ۵.۴ ریشتری خوی +تصاویر

زلزله ۵.۴ ریشتری ساعت ۳ و ۵۱ دقیقه صبح امروز چهارشنبه استان آذربایجان غربی – حوالی خوی را لرزاند.

به گزارش ندای اصفهان،  زلزله‌ای به بزرگی ۵.۴ ریشتر ‌بامداد امروز ‌‌۱۳ مهرماه در عمق ۱۰ کیلومتری زمین شهرستان خوی در آذربایجان غربی را لرزاند.‌

برپایی اسکان اضطراری در دو منطقه خوی
میرزایی مدیرعامل جمعیت هلال احمر آذربایجان غربی با بیان اینکه هم‌اکنون مشکل خاصی در منطقه ندارم و تمام امکانات برای مناطق ‌زلزله‌زده فراهم شده است، گفت: همه مسئولان در منطقه حضور داشته و امدادرسانی با قدرت ادامه دارد.

وی با اشاره به خسارت زلزله به برخی واحدهای مسکونی افزود: به همین منظور در دو منطقه شهر اسکان اضطراری برپا شده تا کسانی که در این زلزله منزلشان تخریب شده در آنجا ساکن شوند. همچنین امدادگران در حال برپایی چادر برای مردم در منازل تخریب شده هستند.

خسارت زلزله به ۵۰۰ واحد مسکونی
استاندار آذربایجان غربی با بیان اینکه بر اثر ‌زمین‌لرزه ۵.۴ ریشتری خوی و پس لرزه‌های متعدد، ۱۲ روستا درگیر شدند، گفت: ۵۰۰ واحد مسکونی در این زلزله خسارت دیده است که  ۵۰ واحد تخریب کامل شده‌اند و خسارات وارده بین ۲۰ تا ۵۰ درصد گزارش شده است.
محمدصادق معتمدیان افزود:‌ ۵۲۸ ‌مصدوم به مراکز درمانی مراجه داشته‌اند که ۱۳۵ نفر بستری  و مابقی سرپایی مداوا شدند، همچنین ۴ نفر جراحی شدند که حال عمومی آنها خوب است.

وی با اشاره به خسارت زلزله به زیرساخت‌های برق و آب در این شهرستان تصریح کرد: هم اکنون مشکل خاصی نداریم و آب و برق هم در همه مناطق شهر و روستایی وصل است.

استاندار آذربایجان غربی با اشاره به آماده‌باش همه نهادها در قالب مدیریت بحران در این شهرستان افزود: اورژانس، هلال احمر، پلیس، بنیاد مسکن و دهیاران پای کار بوده و اکیپ‌های هلال احمر و بنیاد مسکن در حال ارزیابی در خوی و شهرها و روستاهای اطراف هستند.

افزایش مصدومان به ۵۳۰ نفر
مدیر مرکز مدیریت بحران شهرستان خوی گفت: تعداد مصدومان زلزله بامداد امروز حدود ۵۳۰ نفر شد.

سالم خویی در گفت و گو با خبرنگار تسنیم در ارومیه، اظهار داشت: آمار مصدومان زلزله خوی حدود ۵۳۰ نفر شده و آمار همچنان در حال افزایش است.

وی افزود: علت افزایش آمار مصدومان، فرار از منازل حین زلزله است که سبب شکستگی دست، پا و آسیب به اندام افراد شده است.

مصدومان زلزله خوی به ۳۹۰ نفر رسید
مدیرکل مدیریت بحران فرمانداری خوی در جدیدترین گزارش خود ازر وضعیت مناطق زلزله‌زده خوی گفت: : تا این لحظه مجموع مصدومین ۳۹۰ نفر است که ۱۳۵  نفر بستری شدند. ۲۵ خانه بین ۵۰ تا ۱۰۰ درصد تخریب شدند. ۳۰ پس‌لرزه هم ثبت شده است.
سالم خویی با بیان اینکه مردم در آرامش کامل هستند و همه به خانه‌هایشان مراجعه کرده‌اند، افزود: فعلا مشکل خاصی در منطقه نداریم.

وقوع ۷ زمین لرزه بالای ۳ ریشتر
براساس اعلام مرکز لرزه نگاری کشور پس از وقوع زمین لرزه ۵.۴ ریشتری ساعت ۳:۵۱ دقیقه بامداد امروز چهارشنبه تاکنون ۶ زمین لرزه دیگر با بزرگی بیش از ۳ ریشتر در این منطقه به وقوع پیوسته است.

مشکل قطعی برق بلافاصله برطرف شد
مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان‌غربی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم، گفت: مشکل قطعی برق ناشی از زلزله در برخی مناطق خوی هم بلافاصله رفع شده و هم اکنون مشکل خاصی وجود ندارد.

امیرعباس جعفری اعلام کرد: تمام دستگاه‌های اجرایی مرتبط با مدیریت بحران در شمال استان آذربایجان‌غربی در حالت آماده باش قرار دارند و هرچند خسارات این زلزله بزرگ نبوده اما به دلیل وقوع چند پس لرزه، مردم در بیرون از منازل حضور دارند .

مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان‌غربی گفت: تیم‌های کارشناسی در حال رصد و بررسی میزان خسارات وارده هستند که به محض دریافت اطلاعات دقیق، اعلام می‌شود.

افزایش آمار مصدومان به ۲۷۶ نفر
رئیس مرکز فوریت‌های پزشکی خوی درباره آخرین مصدومان این حادثه اظهار داشت: تعداد مصدومان زلزله بامداد امروز به ۲۷۶ نفر رسید.
قمری اصل در جمع خبرنگاران افزود: از این تعداد، ۶۸ نفر به دلیل شکستگی جزئی در اندام بستری شده‌اند.

رئیس مرکز فوریت‌های پزشکی خوی، گفت: خسارات جزئی این زلزله به حدود ۲۰۰ منزل وارد شده که بین ۱۰ تا ۵۰ درصد خسارت بوده است. وی بیان داشت: تیم‌های امدادرسان در منطقه حضور دارند و مشغول ارائه خدمات به همشهریان هستند.

وقوع ۲۳ پس لرزه در خوی
شهرستان خوی از بامداد امروز روی خط لرزه قرار دارد و تاکنون ۲۳ پس لرزه برای زلزله ۵.۴ ریشتری این شهرستان ثبت شده است.

به دنبال وقوع این زمین لرزه، مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان‌غربی، با اعلام نبود خسارت قابل توجه، اظهار داشت: ترک خوردگی برخی منازل از مناطق مختلف گزارش شده و هیچ خسارت چشمگیری نداشته‌ایم.

امیرعباس جعفری، گفت: تیم‌های ارزیاب هلال احمر در قالب ۱۰ اکیپ عازم محل شده‌اند و در حال رصد و بررسی اوضاع هستند.

وی، در تازه ترین اظهارات خود نیز با اشاره به بروز مصدومیت برای عده‌ای از اهالی به دلیل فرار هنگام وقوع زلزله، عنوان کرد: تعداد مصدومان این زلزله به ۲۵۳ نفر رسیده که به صورت سرپایی مداوا شده‌اند.

مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان‌غربی، بیان داشت: تاکنون بر اساس اعلام مرکز لرزه نگاری، ۲۳ پس لرزه در خوی رخ داده و این شهرستان روی خط لرزه قرار دارد.به گفته وی، امدادرسانی تیم‌های حاضر در محل ادامه دارد.

۲۳۵ مصدوم تاکنون
بر‌اساس اعلام مجتبی خالدی سخنگوی سازمان فوریت‌های پزشکی تاکنون ۲۳۵ نفر ‌مصدوم شده‌اند که این تعداد شهروند که دچار شکستگی دست،  پا ، سر و مجروحیت شده بودند در بیمارستان خوی تحت مداوا قرار گرفته‌اند.

وی با بیان اینکه ۵۳ تن نیز در بیمارستان بستری شده‌اند، افزود: حدود ۱۷۰ نفر از ترس زلزله و حین خروج از منازل خود در این شهرستان مصدوم شده‌اند.

اعلام آماده‌باش از سوی استاندار آذربایجان غربی
به دستور استاندار آذربایجان غربی تمام دستگاه‌های اجرایی مدیریت بحران در شمال این استان در آماده باش کامل  هستند و ارزیابی خسارات توسط تیم های ارزیابی در منطقه آغاز شده است .

اعزام ۱۰ تیم ارزیاب به ‌منطقه
بر اساس اعلام سرپرست جمعیت هلال احمر آذربایجان غربی  ۱۰ تیم ارزیاب هلال احمر  هم به مناطق زلزله زده اعزام شده‌اند‌.

وی با بیان اینکه امدادگران نقطه به نقطه در حال بررسی وضعیت منطقه هستند، افزود: این زلزله در شهرستان‌های سلماس و چایپاره  احساس شد‌.

زلزله ۵.۴ ریشتری در خوی
بامداد امروز زلزله ای به قدرت ۵ ممیز ۴ دهم در مقیاس ریشتر خوی در شمال آذربایجان غربی را لرزاند .

بنا به اعلام مرکز لرزه نگاری موسسه ژئو فیزیک دانشگاه تهران ،  این زلزله در ساعت ۳ و ۵۱ دقیقه و ۲۸ ثانیه در عمق ۱۰ کیلومتری منطقه ایواوغلی زمین روی داد‌.

مرکز لرزه نگاری کشوری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران محل وقوع این زمین لرزه را حوالی خوی استان آذربایجان غربی اعلام کرده است.

این زمین لرزه در ۷ کیلومتری خوی، آذربایجان غربی، ۳۰ کیلومتری ایواوغلی، آذربایجان غربی و ۳۸ کیلومتری تسوج، آذربایجان شرقی به ثبت رسیده است.
گزارش مقدماتی زمین‌لرزه
بزرگی: ۵.۴
محل وقوع: استان آذربایجان غربی – حوالی خوی
تاریخ و زمان وقوع به وقت محلی: ۱۴۰۱/۰۷/۱۳ ۰۳:۵۱:۲۸
طول جغرافیایی: ۴۵.۰۱
عرض جغرافیایی: ۳۸.۵
عمق زمین‌لرزه: ۱۰ کیلومتر
نزدیک‌ترین شهرها:
۷ کیلومتری خوی (آذربایجان غربی)
۲۹ کیلومتری ایواوغلی (آذربایجان غربی)
۳۷ کیلومتری تسوج (آذربایجان شرقی)

نزدیکترین مراکز استان:
۱۰۶ کیلومتری ارومیه
۱۲۱ کیلومتری تبری

 

انتهای پیام/

منبع:جهان نیوز

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 

دو × 3 = توانبخشی کوشا/ با مجهزترین امکانات 09134126065
توانبخشی کوشا/ با مجهزترین امکانات 09134126065
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715