یکشنبه ۰۲ مهر ۱۴۰۲
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
10:00 - 1401/06/15

سخنی با مهرداد وطنی مدیر کانال اصفهان پرس/ آیا سخن پیامبر را خوانده اید که «در دروغگویی فرد همین بس که هرچه بشنود بگوید»؟

اصفهان پرس اصولا شیوه های رایج و حرفه ای خبرنگاری را رعایت نمی کند و به دنبال تحقیق درباره یک خبر نیست. این رسانه بیش از ۹۰ مرتبه بدون ذکر منبع موثق صرفا از «شنیده ها» استفاده کرده است! در ادامه به عنوان مشت نمونه خروار، ۱۷ مورد از مطالب سیاسی بدون ذکر منبع موثق در اصفهان پرس را می خوانیم که موجب بدبین کردن مردم به رسانه ها خواهد شد.

به گزارش ندای اصفهان، سخن، آینه روح است و برآیند و نتیجه افکار و اندیشه های درونی سخنگوست. از این رو قیمت و عیار هر سخن، با قیمت و عیار مکنونات درونی فرد رابطه مستقیم دارد و سخن هر گوینده ای، با میزان عمق اندیشه و افق فکری اش ارزش گذاری می شود.

«اصفهان پرس» نام یک رسانه غیر رسمی در پیامرسان واتساپ و کانال تلگرام است که توسط آقای مهرداد وطنی اداره می شود. اصفهان پرس در دوران دولت حسن روحانی با انتشار برخی مطالب انتقادی توانست توجه جمعی از نخبگان سیاسی فرهنگی اصفهان را به خود جلب کند. اما رفته رفته، رفتار غیرحرفه ای این رسانه در حبّ و بغض نسبت به افراد آشکار شد و اعتراض جبهه مؤمن انقلابی را به همراه داشت.

تکیه بر «شنیده ها» برخلاف آموزه های اهل بیت علیهم السلام

اصفهان پرس اصولا شیوه های رایج خبرنگاری و حرفه رسانه را رعایت نمی کند و به دنبال ذکر منبع یا تحقیق درباره یک خبر نیست. این شیوه غلط می تواند اعتبار همه رسانه های اصفهان را زیر سوال ببرد و مردم را به رسانه ها بدبین کند. با جستجوی هشتک #شنیده_ها در کانال تلگرام اصفهان پرس متوجه می شویم که این رسانه بیش از ۹۰ مرتبه برای نقد عملکرد افراد و عزل و نصب ها و برای خبر دستگیری ها و نقد مواضع افراد، بدون انجام دادن رسالت صحیح خبری و ذکر منبع موثق صرفا از شنیده ها استفاده کرده است!

به این تعداد استفاده از «یک منبع آگاه گفت» و کلمات مشابه دیگر را هم اضافه کنید. آیا این شیوه غیر از رفتار رسانه های بیگانه ضدانقلاب مانند BBC و manoto است که به طور مثال در حوادث آبان ۹۸ از قول شنیده ها به پروژه کشته سازی ۱۰۰۰ نفر و ۱۰۰۰۰ نفر می پرداختند؟!

آیا اصفهان پرس حدیث پیامبر اسلام(ص) را نخوانده است که فرمودند: «کفى بالمرء من الکذب أن یحدّث بکلّ ما سمع» (در دروغگویی فرد همین بس که هر چه بشنود بگوید- نهج الفصاحه، ح ۲۱۳۲)

همچنین امام علی(ع) در نامه ۶۹ نهج البلاغه درباره «شنیده ها» می فرمایند: «و لا تُحَدِّثِ النّاسَ بِکُلِّ ما سَمِعْتَ بِهِ، فَکَفى بِذلِکَ کَذِبا؛» (هرچه را شنیدی برای مردم بازگو مکن که همین برای دروغگویی تو کافی است!)

فتدبّر.
***
متاسفانه تجربه قبلی نشان داده است بسیاری از کسانی که با نگاه خیرخواهانه تماس با آقای وطنی برقرار کرده اند و تذکری ازباب امربه معروف و نهی از منکر داده اند، نتیجه عکس گرفته اند زیرا آقای وطنی با انعکاس همین تذکر در کانال خود بر لجاجت خود افزوده اند و با استفاده ابزاری از شعارهایی مانند آنکه «ما راه امام حسین(ع) را ادامه می دهیم و در مسیر خود حاضریم جان بدهیم»! اشتباهات خود را ادامه داده اند.

حال که آقای مهرداد وطنی خلاف عُرف حرفه ای، شیوه گل آلود کردن آب و شکایت کردن از افراد و رسانه ها را در پیش گرفته اند(+) و صحبت های ما را قبول ندارند، حداقل درخواستی از ایشان داریم که امتحان آن برایشان بی ضرر بلکه مفید است. ایشان بالاخره پدر و مادر مؤمنی دارند و والدین خویش را قبول دارند. در منابع دینی خود داریم که کاری که رضایت والدین در آن نباشد، توفیق هم در آن حاصل نخواهد شد.

آقای وطنی خوب است مطالب کانال خود بر ضد این و آن و ادبیات سیاسی خاص خود را به پدر و مادر خود نشان دهید و نظر ایشان را جویا شوید. همین مطلب ندای اصفهان را هم لطفا به والدین خود نشان دهید و ببینید که آیا از رفتار شما رضایت دارند؟ آقای وطنی خوب است که در خانه مجردی خود در تهران ساعاتی را با خویش و خدای خویش خلوت کنید و ببینید در این مدت چه میزان در مسیر حق و چه میزان در مسیر نفس قدم گذاشته اید؟

به هرحال ندای اصفهان در راستای رسالت رسانه ای خود، لازم می داند پرونده اصفهان پرس را در مطالب دیگری نیز برای مخاطبین بررسی و بازگو کند.

در ادامه به عنوان مشت نمونه خروار، ۱۷ مورد از مطالب «اصفهان پرس» در شایعه پردازی و تخریب نسبت به «مجمع نیروهای انقلاب اصفهان»، تخریب «شورای شهر اصفهان»، «شهردار محترم اصفهان» و «نمایندگان محترم مجلس اصفهان و سایر افراد» را که از «شنیده ها» استفاده کرده است با هم می خوانیم.

۱- زیر سؤال بردن شمارش آراء مجمع نیروهای انقلاب صرفا با تکیه بر شنیده ها!

 

۲- تهمت سهم خواهی در مجمع نیروهای انقلاب، با نام نویسنده ناشناس و تکیه بر شنیده ها!

 

۳- حدس زدن رأی اعضای شورای شهر جهت انتخاب شهردار اصفهان به صورت غیرموثق و با تکیه بر شنیده ها، و القای نقش روابط خانوادگی در چگونگی رأی دادن افراد!

 

۴- تخریب عملکرد شورای شهر اصفهان با بیان خبر بدون سند عدم موافقت آیت الله مهدوی برای دیدار شهردار و شورای شهر اصفهان، با تکیه بر شنیده ها!

 

۵- تخریب عملکرد شورای شهر اصفهان با این عنوان که سرنوشت شهر را به دست استخاره و فامیل نسپارند، صرفا با تکیه بر شنیده ها!

 

۶- تخریب شورای شهر و شهردار محترم اصفهان با القای نقش داشتن روابط خانوادگی در انتخاب شهردار، و تکیه بر شنیده ها!

 

۷- القای وجود لابی در شهرداری برای تقسیم مسئولیت ها و تخریب دکتر علی قاسمزاده شهردار محترم اصفهان، با تکیه بر شنیده ها!

 

۸- شایعه پردازی و تخریب شورای شهر محترم اصفهان با القای لابی پشت پرده ۳ عضو شورا، با تکیه بر شنیده ها!

 

۹- شایعه پردازی در انتصابات و تخریب شهرداری اصفهان، با القای غیر انقلابی بودن افراد و تکیه بر شنیده ها!

 

۱۰- القای انتصابات سفارشی و فامیلی و وجود افراد آفتاب پرست در شهرداری اصفهان و توهین به آقای احمد فروزبخش با عناوین «ماست مالی گندها و پاچه خواری» و شایعه پردازی غیر موثق در انتخاب مدیر خبرگزاری ایمنا!

 

۱۱- تخریب روابط عمومی شهرداری اصفهان و شایعه پردازی و القای کذب برای مسئولیت گرفتن آقای فروزبخش در روزنامه اصفهان زیبا

 

۱۲- تخریب آقای مجید شریفی فر مدیر خبرگزاری ایمنا شهرداری اصفهان، و اذعان به اشتباه بودن خبر قبلی اصفهان پرس درباره مسئولیت گرفتن آقای فروزبخش.

 

۱۳- شایعه پردازی و کذب درباره انتصاب سردار علی مقواساز به فرماندهی یکی از سپاه های استانی، با تکیه بر شنیده ها!

 

۱۴- تخریب دکتر بانکی پور نماینده محترم مجلس، با القای رفتار ایشان بر خلاف نهی صریح رهبری، و تکیه این خبر بر شنیده ها!

 

۱۵- تخریب دکتر بانکی پور نماینده محترم مجلس شورای اسلامی با تیتر «دم خروس» و القای تقابل ایشان با حضور یک گزینه جوان در استانداری اصفهان

 

۱۶- شایعه پردازی درباره تاریخ سفر رئیس جمهور به اصفهان بر اساس شنیده ها، که موجب صدور تکذیبیه ازجانب روابط روابط عمومی استانداری شد.

 

۱۷- بیانیه روابط عمومی استانداری اصفهان در تکذیب شایعه پردازی اصفهان پرس، که جالب است شیوه اصفهان پرس در تمسخر اینگونه موارد و گذاشتن ایموجی خندان بوده است!۱

 

شرح عکس: آقای مهرداد وطنی، در کسوت هیئت اسکیت اصفهان

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , , , ,

مطالب مرتبط

  1. مهدی شاکری گفت:

    ای کاش نهاد های ناظر و دادگاه های مطبوعات
    نظارت و برخورد های باز دارنده ای را انجام‌می دادند، تا افکار مردم، بازیچه چنین رسانه های نشود….

  2. ناشناس گفت:

    آدم […]

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 

نه + هفت =ثبت نام دوره جامع آموزش خبرنگاری «راوی»
ثبت نام دوره جامع آموزش خبرنگاری «راوی»
ثبت نام در موسسه تحقیقات علوم اسلامی علامه کلباسی
ثبت نام در موسسه تحقیقات علوم اسلامی علامه کلباسی
 توانبخشی کوشا/ با مجهزترین امکانات 09134126065
توانبخشی کوشا/ با مجهزترین امکانات 09134126065
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715