شنبه ۰۸ مهر ۱۴۰۲
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اقتصادی
چاپ خبر
07:16 - 1401/05/17

در گفتگو با حجت الاسلام حسین میرزایی نماینده مجلس؛

ایجاد شهر ساحلی اصفهان برای حل معضلات بزرگ شهر/ صنایع بزرگ اصفهان در سواحل مکران سرمایه گذاری کنند

هر استانی که توانمندی سرمایه گذاری در حاشیه‌های دریای آزاد ما را دارد و نیز می‌تواند محرومیت زدایی و مزیت‌های بیان شده را به ارمغان بیاورد، دولت یک بخشی از این حاشیه‌ها را در اختیار آنان قرار بدهد و حتی این مناطق دارای فرمانداری ویژه باشد که استانداری اصفهان آن‌ را اداره و تامین بودجه کند

ندای اصفهان- جواد جلوانی

حجت الاسلام حسین میرزایی در گفت و گو با ندای اصفهان اظهار کرد: اصفهان دارای مشکلات مهمی ازجمله بحران آب، حاشیه نشینی، آلودگی هوا و در مضیقه بودن از نظر امکانات است که این مشکلات ناشی از مهاجرپذیری زیاد اصفهان بوده‌ است، در کنار آن یک شهرسازی و مبلمان منطقه‌‌ای نادرست اتفاق افتاده است.
وی افزود: اشتباه شهرسازی آن است که جمعیت زیادی را در محوطه سرزمینی اندکی متراکم کرده، این اتفاق حاصل تراکم سازی در ساختمان‌ها است که خود نیز مشکلات زیادی را به همراه داشته است.
نماینده مردم اصفهان در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در نتیجه این مردم نیاز شدید به آب، انرژی، هوا و رفت و آمد دارند که البته برای تولید انرژی نیاز به سوخت است که خود باعث آلودگی هوا می‌شود، ازجهت منطقه‌ای نیز متاسفانه کارخانه‌های آلاینده‌ساز در کریدور باد ساخته شده که این مسئله باعث می‌شود وزش باد آلاینده‌ها را به سمت شهر هدایت کند.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: این تراکم جمعیت همچنین باعث بوجود آمدن مشکل کمبود شغل است که اکثر بیکاران ما قشر تحصیل‌کرده و دانشگاهی هستند، بیکاران تحصیل کرده در شهر اصفهان تقریبا یک سوم فارغ التحصیلان دانشگاهی را شامل می‌شود، یک تصمیم بزرگ و مهم لازم است تا بتواند همه این مشکل را بصورت جمعی حل بکند.

مزیت های سرمایه گذاری در سواحل مکران
میرزایی عنوان کرد: یکی از نظرات این است که بخشی از سواحل مکران را از دولت مرکزی گرفته تا صنایعی که مصرف آب بالایی دارند دیگر در اصفهان گسترش داده نشوند بلکه گسترش این صنایع در سواحل مکران واقع شود، سرمایه گذاری در آن‌جا از نظر اقتصادی چندین مزیت دارد که یکی از آن‌ها این است که ما در کنار منبع عظیمی از آب قرار می‌گیریم، دیگر این‌که در کنار مواد و ذخائر انرژی نفت و گاز قرار دارد و همچنین مهم‌ترین مزیت این است که در کنار ذخائر عظیم معدنی استان های جنوبی قرار دارد، مزیت دیگر آن برای صادرات است که متصل به آب‌های آزاد بوده و دیگر نیاز به ترانزیت کالا ندارند.
وی افزود: شهرهای بزرگ اقتصادی دنیا نیز در کنار آب‌های آزاد قرار دارد، اصفهان باید از طریق صنایع بزرگ خود در آن‌جا سرمایه گذاری بکند تا بخشی از محرومیت در آن مناطق نیز از بین برود، در واقع اصفهان معین آن استان‌ها خواهد شد، بخشی از نیروی کار از جوانان همان منطقه تامین می‌شود اما به این دلیل که آن استان‌ها نیروی کار کافی ندارند کمبود نیرو را می‌توان از حاشیه‌نشین‌هایی که برای کسب شغل از منطقه خود مهاجرت کرده‌اند و در اصفهان مستقر شده‌اند، تامین کرد.
حسین میرزایی در ادامه خاطرنشان کرد: با این کار بسیاری از آسیب‌های اجتماعی کم خواهد شد و هم‌چنین تراکم جمعیتی اصفهان کاهش می‌یابد و بار نیازمندی به مقدار آب و انرژی در شهر کاهش خواهد یافت و هوای پاک نیز فراهم می‌شود.

اصفهان فرمانداری ویژه در حاشیه دریای آزاد ایجاد کند
وی افزود: هر استانی که توانمندی سرمایه گذاری در حاشیه‌های دریای آزاد ما را دارد و نیز می‌تواند محرومیت زدایی و مزیت‌های بیان شده را به ارمغان بیاورد، دولت یک بخشی از این حاشیه‌ها را در اختیار آنان قرار بدهد و حتی این مناطق دارای فرمانداری ویژه باشد که استانداری اصفهان آن‌ را اداره و تامین بودجه کند.
میرزایی تصریح کرد: از تنگه هرمز تا مرز پاکستان را سواحل مکران گویند، دلیل اینکه بنده این سواحل را پیشنهاد می‌دهم این است که ضمن وجود راه دریایی به اقیانوس، اگر ما روزی تصمیم به بستن تنگه هرمز گرفتیم، می‌توانیم صادرات خود را از آن سوی دیگر داشته باشیم.
وی در پایان تاکید کرد: افرادی که در اصفهان باقی می‌مانند باید وارد صنایع تکنولوژی‌های برتر یا هایتک شوند، امروز ممکن است نام این شرکت ها دانش بنیان باشد‌. صنایع موجود نیز باید تا زمان فرسودگی باقی باشند و کار کنند اما پس از فرسودگی به حاشیه دریا منتقل شوند و با جایگزینی صنایع تکنولوژی محور باید خلأ بوجود آمده در شغل مردم نیز جبران شود.

***
مطلب تکمیلی (ویدیو):

پیشنهاد حجت الاسلام مهندس میرزائی (نماینده مردم اصفهان) در جلسه شورای اداری شهرستان اصفهان با حضور جناب مهندس ضرغامی (وزیر محترم میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی): روی استان های ساحلی از جمله اصفهان ساحلی فکر کنیم…

🔺ظرفیت های اصفهان برای پیشرفت در صنایع هایتک به جای صنایع آب بر

📍 اتاق بازرگانی اصفهان – ۲۶ خرداد ۱۴۰۱

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 

دوازده − هشت = توانبخشی کوشا/ با مجهزترین امکانات 09134126065
توانبخشی کوشا/ با مجهزترین امکانات 09134126065
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715