جمعه ۳۱ شهریور ۱۴۰۲
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
11:29 - 1399/10/27

آشنایی با نرم افزار مدیریت سلامت HSE زاوش

وجود يک سيستم مکانيزه مديريت سلامت، ايمني و محيط زيست کمک شاياني به واحد HSE سازمان نموده و با کنترل بهتر و دستيابي به اهداف HSE، باعث ارتقاء سطح سلامت پرسنل، کاهش حوادث شغلي و نهايتا افزايش کارايي سازمان مي گردد.

ندای اصفهان- آگهی/

HSE مخفف کلمات Health به معنی بهداشت و Safety به معنی ایمنی و همچنین Environment محیط زیست بوده که متولی و عهده دار کلیه مسائل مربوط به بهداشت کار، صنعتی و محیط، ایمنی و محیط زیست است.

فلسفه HSE در صنعت نفت، در راستای توسعه پایدار و کرامت انسان از طریق نگاهی سیستماتیک و مرتبط با عوامل مختلف بهداشت، ایمنی و محیط زیست صنعت نفت در زندگی انسان رشد و توسعه همه جانبه کشور اهمیت ویژه‌ای را ایفا می‌کند.

در این راستا، وجود یک سیستم مکانیزه مدیریت سلامت، ایمنی و محیط زیست کمک شایانی به واحد HSE سازمان نموده و با کنترل بهتر و دستیابی به اهداف HSE، باعث ارتقاء سطح سلامت پرسنل، کاهش حوادث شغلی و نهایتا افزایش کارایی سازمان می گردد.

از این رو در اکثر پروژه های نفتی از نرم افزار مدیریت HSE زاوش که کامل ترین نرم افزار ایرانی در این حوزه می باشد استفاده می شود. از مزایای استفاده از نرم افزار بهداشت، ایمنی و محیط زیست زاوش می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • – کاهش هزینه و زمان با مکانیزه شدن فرایندهای کاری و حذف فرم های کاغذی و فایل های آفیس
  • – افزایش بازرسی ها جهت ایمنی کارگران و محیط زیست
  • – مشاهده اطلاعات به صورت داشبوردی جهت پیگیری لحظه ای کلیه اهداف و عملکرد واحد ایمنی و بهداشت
  • – قابلیت انطباق با تمامی صنایع و سازمان ها

این نرم افزار به صورت تحت وب می باشد و به صورت رایگان و اتوماتیک به روز رسانی می شود و جدیدترین امکانات این نرم افزار بدون نیاز به به روزرسانی توسط کاربران برای آن ها قابل نمایش می باشد. به عنوان مثال با سیوع ویروس کرونا، ماژول مربوط به کرونا در نرم افزار زاوش نیز افزوده شد.

چرا باید از HSE در پروژه ها استفاده شود

این فلسفه و نگرش، استراتژی به حداقل رساندن اثرات نامطلوب صنعت بر محیط و افزایش اثرات مطلوب آن‌ها با تأمین ایمنی همه جانبه کلیه کارکنان و همکاران سازمان، تجهیزات و تاسیسات، به صفر رساندن حوادث و آسیب‌ها از طریق حذف شرایط نا ایمن و ارتقاء سلامت افراد، ایمنی و محیط زیست در کلیه سطوح سازمان و حفاظت از محیط زیست به عنوان سرمایه بشریت را دنبال می‌کند.

مقوله‌های بهداشت، ایمنی و محیط زیست بطور جداگانه در طی سال‌های متمادی در صنعت نفت مطرح بوده است، اما نگاه امروز نگاهی نو، سیستماتیک و همه جانبه تحت یک مدیریت واحد است.

نظام مدیریت یکپارچه HSE با ایجاد بستر فرهنگی خلاق و نگرشی نو و سیستماتیک، به تبیین تأثیر متقابل عوامل بهداشت، ایمنی و محیط زیست پرداخته و از این طریق نواقص، مخاطرات بالقوه، حوادث و مشکلات را بطور نظام‌مند مورد ارزیابی قرار داده و روش‌های مبتنی بر پیشگیری را ارائه می‌دهد.

معنی HSE در نفت و گاز

اولین صنعتی که HSE را از ارکان اصلی خود دانست صنعت نفت و گاز بود. با توجه به اینکه منابع و سرمایه ملی کشور اغلب نفت و گاز میباشد نیاز به یک واحد حفاظت کننده را لازم دانست. در صنایع نفت و گاز حوادثی که به وقوع بپیوندند خسارات بسیار شدیدی برجای میگذارند. پخش و نشت مواد سمی یا قابل اشتعال در این صنایع بسیار محتمل است.

HSE  در صنعت نفت و گاز شروع به گسترش کرد تا از وقوع حوادث جلوگیری کند. بعد از اینکه HSE در صنعت نفت و گاز جا افتاد در صنایع دیگر نیز پا به عرصه نهاد و همچنان شاهد افزایش استفاده از HSE در زمینه های مختلف هستیم.

معنی HSE در ساخت و ساز

تحقیقات نشان داده که بیشترین تلفات جانی مربوط به حوادث مربوط به ساخت و ساز است. در ایران بعد از صنایع نفت و گاز HSE در ساختمان سازی پدیدار شد. قوانین و مقرراتی که از قبل درباره ایمنی بهداشت و محیط زیست ساخت و ساز مطرح شد بیش از پیش مورد توجه مراجع قانونی و کارفرمایان قرار گرفت. این امر موجب شد تا از نظر قانونی تمامی پیمانکاران ساخت و ساز HSE را به رسمیت بشناسند.

وجود افسران HSE در کارگاه های ساختمانی بیانگر توسعه مرزهای HSE در ساخت و ساز است. امروزه تمامی کارگاه­های ساختمانی حداقل یک نفر به عنوان مسئول ایمنی استخدام میکنند. این فرد مسئول اجرای قوانین ایمنی بهداشتی و محیط زیستی مرتبط با فعالیت های جاری کارگاه می باشد.

معنی HSE در صنایع مختلف

هم اکنون مرزهای کاربرد HSE در ایران رو به گسترش است و از این بابت یکی از مشاغلی که بازارکار خوبی دارد رشته HSE است. نیاز مبرم به نیروی کار ماهر در این رشته بیش از پیش احساس می شود. تمام کارخانجات و صنایع چه کوچک و چه بزرگ در صدد کاهش هزینه های اتلافی خود برآمده اند و در نهایت به HSE رسیده اند. در آینده ای نه چندان دور هر گروهی دارای یک مسئول HSE مطلع خواهد بود همانطور که در کشورهای توسعه یافته نیز به این مرحله نایل شده اند.

لزوم استفاده از نرم افزار

همراه و همگام‌بودن با تکنولوژی از اصلی‌ترین دغدغه‌های سازمان‌های بزرگ و رو به رشد است، البته همیشه تردیدهایی پیرامون موفقیت یا عدم موفقیت بهره‌گیری از تکنولوژی‌های جدید وجود دارد. برنامه‌ریزی دقیق و پشتیبانی شرکت زاوش به سازمان‌ها کمک می‌کند تا بر دغدغه تردید در موفقیت ابزارها و تکنولوژی‌های جدید فائق آیند. امروزه بسیاری از سازمان‌ها برای رفع نیازهای خود در حوزه فناوری اطلاعات اقدام به خرید نرم‌افزارهای آماده از شرکت‌های تولید نرم‌افزار می‌کنند.

در نرم‌افزارهای قدرتمندی که شرکت‌های بزرگ نرم‌افزاری توسعه می‌دهند، تمام تلاش بر آن است که نیازهای هر سازمانی با همان بسته نرم‌افزاری آماده مرتفع شود. در عین حال، در اکثر اوقات هزینه و امکانات نرم‌افزار خریداری‌شده بسیار بیشتر از نیاز سازمان می‌باشد. در عین حال، الزاما مشکل یک سازمان با خرید یک ERP یا یک سیستم اطلاعات مدیریت (MIS) جامع برطرف نمی‌شود اگرچه ممکن است بسیاری از بخش‌ها به‌واسطه این سیستم‌ها مکانیزه شوند، لیکن معمولا مشکلات دیگری نیز در سازمان‌ها وجود دارند که این مشکلات را می‌توان با راه‌حل‌های بسیار ساده و کم‌هزینه برای سازمان مرتفع نمود.

شرکت زاوش توانمندی توسعه نرم‌افزارهای های قدرتمند و اختصاصی سازمان‌ها را دارا می‌باشد. با توجه به آن‌که راهکارهای ارائه‌شده مطابق با نیازهای خاص سازمان‌ها توسعه می‌یابد، نیازمندی‌ها را بسیار بهتر از نرم‌افزارهای آماده موجود در بازار پاسخ می‌دهد.

نرم افزار HSE زاوش نیز همانند سایر نرم افزارهای طراحی شده توسط این شرکت، کاملا قابلیت شخصی سازی دارد و هر سازمان می تواند با توجه به نیاز خود فقط آن بخش از نرم افزار که مورد نیازش است را خریداری کرده و اگر امکانات بیشتری نیاز داشته باشد امکان توسعه این نرم افزار نیز توسط تیم طراحی نرم افزار تحت وب زاوش وجود دارد.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 

16 + 7 =ثبت نام دوره جامع آموزش خبرنگاری «راوی»
ثبت نام دوره جامع آموزش خبرنگاری «راوی»
ثبت نام در موسسه تحقیقات علوم اسلامی علامه کلباسی
ثبت نام در موسسه تحقیقات علوم اسلامی علامه کلباسی
 توانبخشی کوشا/ با مجهزترین امکانات 09134126065
توانبخشی کوشا/ با مجهزترین امکانات 09134126065
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715