پنجشنبه ۰۶ مهر ۱۴۰۲
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
13:55 - 1398/12/03

تاریخ میلادی و نکات مربوط به آن

امروزه برای انجام این تبدیل می توان از سرویس های آنلاین متنوعی بهره برد. ابزار تبدیل تاریخ ۸ باکس ابزاری است که می تواند در این زمینه مفید واقع شود...

ندای اصفهان- آگهی

کافی است کمی در امور روزانه خود دقت کنید تا متوجه اهمیت گاهشماری شوید. برنامه ریزی ها روزانه، تنظیم قرار دادهای مختلف، پیگیری برنامه های تلویزیونی، مسابقات و مناسبت ها و بسیاری از امور دیگر وجود دارند که ممکن است شما را به مراجعه به تقویم یا گاه نامه وا دارند.

احتمالا متوجه شده اید که در سالنامه ها، تاریخ علاوه بر گاهشماری هجری خورشیدی که گاهشماری رسمی کشور ماست، در گاهشماری میلادی و هجری قمری نیز نشان داده شده است.

گاهشماری میلادی امروزه به عنوان یک گاهشماری بین المللی مطرح است که بیش از نود درصد از کشورهای جهان از آن استفاده می کنند. گاهشماری قمری نیز به عنوان گاهشماری رسمی مسلمانان شناخته شده و مراسم مذهبی مسلمانان جهان با توجه بدین گاهشماری صورت می گیرد.

از همین رو ممکن است در بسیاری از موارد نیاز داشته باشیم تا تاریخ را از گاهشماری خورشیدی به میلادی و قمری و یا بالعکس تبدیل کنیم.

امروزه برای انجام این تبدیل می توان از سرویس های آنلاین متنوعی بهره برد. ابزار تبدیل تاریخ ۸ باکس ابزاری است که می تواند در این زمینه مفید واقع شود. با استفاده از این ابزار و یا ابزارهای مشابه می توانید به سادگی و بدون انجام محاسبات ریاضی تاریخ را در یک گاهشماری با تاریخ در گاهشماری دیگری معادل کنید.

برای استفاده از این ابزار به صفحه https://8box.ir/time/convert  مراجعه کنید. حال تاریخ مد نظر خود را در یکی از گاهشماری هجری خورشیدی، هجری قمری و میلادی وارد کنید تا آن تاریخ را در دو گاهشماری دیگر ببینید.

برای مثال برای تبدیل تاریخ میلادی به شمسی کافی است تاریخ مد نظر خود را در گاهشماری میلادی وارد کنید تا روز معادل با آن در دو گاهشماری دیگر به شما نمایش داده شود.

البته اگر نخواهید از سرویس های آنلاین در این زمینه بهره بگیرید اپلیکیشن هایی نیز وجود دارند که با نصب آن ها بر روی گوشی همراهتان می توانید این عمل را انجام دهید.

و در نهایت سنتی ترین روش انجام تبدیل کردن یک تاریخ از یک گاهشماری به گاهشماری دیگر استفاده از ریاضیات است.

برای انجام این عمل به شیوه محاسباتی باید مبدا تاریخ در هر دو گاهشماری را بدانید و همچنین باید بدانید چند روز از مبدا تاریخ در یکی از این دو گاهشماری گذشته است.

برای مثال فرض کنید می خواهید بدانید تاریخ مد نظر شما در گاهشماری شمسی معادل با چه تاریخی در گاهشماری میلادی می شود در این صورت:

اگر تاریخ مد نظر شما از اول فروردین تا دهم دی ماه بود عدد ۶۲۱ را به سال شمسی مد نظر خود اضافه کنید و در صورتی که تاریخ  مد نظر شما از یازدهم دی تا آخر سال بود عدد ۶۲۲ را به سال شمسی اضافه کنید تا سال معادل میلادی با آن را به دست آورید (اگر سال در تاریخ مد نظر شما سال کبیسه بود دهم به یازدهم دی و یازدهم به دوازدهم دی تبدیل می شود).

برای تطبیق ماه ها نیز می توانید از جدول زیر بهره بگیرید:

البته ممکن است جابه جایی در جدول فوق وجود داشته باشد.

برای تبدیل سال در گاهشماری میلادی به سال در گاهشماری شمسی برعکس عمل می کنیم یعنی عدد ۶۲۱ یا ۶۲۲ را از سال میلادی کم می کنیم تا سال شمسی به دست آید.

تبدیل کردن تاریخ هجری خورشیدی و قمری به یکدیگر به شیوه متفاوتی انجام می شود که در اینجا به آن پرداخته نشده است.

اما شاید برایتان جالب باشد که بدانید مبدا تاریخ در هر دو گاهشماری هجری خورشیدی و قمری، هجرت پیامبر اکرم از مکه مکرمه به مدینه منوره است. با توجه به آنکه مبدا تاریخ در هر دو گاهشماری یکی است اما در گاهشماری خورشیدی ۱۳۹۸ سال از این تاریخ گذشته است در حالی که در گاهشماری هجری قمری در سال ۱۴۴۱ قرار داریم به به عبارتی در گاهشماری قمری ۱۴۴۱ سال از هجرت پیامبر گذشته است.

اما این تفاوت در شمارش سال های پس از هجرت در دو گاهشماری از کجا ناشی می شود؟ این امر به اختلاف تعریف سال قمری و سال خورشیدی برمی گردد.

یک سال خورشیدی برابر با مدت زمانی است که خورشید دو بار پیاپی از نقطه اعتدال بهاری عبور می کند در حالی که سال قمری نه بر مبنای حرکت خورشید که بر مبنای حرکت ماه به دور زمین است. یک ماه در گاهشماری قمری مدت زمانی است که ماه به گرد زمین می چرخد و یک سال قمری با دوازده برابر کردن یک ماه قمری ایجاد می شود. این تفاوت در تعریف سال در گاهشماری هجری خورشیدی و هجری قمری منجر به اختلاف شمارش سال های پس از هجرت در دو گاهشماری شده است.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 

2 × 4 = توانبخشی کوشا/ با مجهزترین امکانات 09134126065
توانبخشی کوشا/ با مجهزترین امکانات 09134126065
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715