جمعه ۱۹ خرداد ۱۴۰۲
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
17:55 - 1398/05/31

نامه سرگشاده حجت‌الاسلام شهید علی اکبر اژه‌ای به دکتر ابراهیم یزدی

تصویر متن اصلی نامه شهید اژه ای که در روزنامه جمهوری اسلامی چاپ شده است و همچنین آنچه دکتر ابراهیم یزدی در روزنامه ها ادعا کرده بود، در ذیل قابل مشاهده است...

به گزارش ندای اصفهان، متن زیر که برای اولین بار در فضای مجازی منتشر می شود، نامه سرگشاده حجت‌الاسلام شهید علی اکبر اژه‌ای خطاب به دکتر ابراهیم یزدی است که در اولین دوره مجلس شورای اسلامی بر اساس گزارش بی اساسی خواستار بازبینی در اعتبارنامه شهید حسن آیت شده بود.

ابراهیم یزدی و اعضای اصلی جبهه ملی به اعتبارنامه آیت رای منفی دادند.

تصویر متن اصلی نامه شهید اژه ای که در روزنامه جمهوری اسلامی چاپ شده است و همچنین آنچه دکتر ابراهیم یزدی در روزنامه ها ادعا کرده بود، در ذیل قابل مشاهده است.

علاقه مندان می توانند سایر مطالب مرتبط با شهید علی اکبر اژه ای را از اینجا بخوانند.

***

نامه سرگشاده حجت‌الاسلام اژه‌ای به برادر دکتر یزدی

 رونوشت نامه سرگشاده‌ای که از سوی حجت‌الاسلام اژه‌ای خطاب به برادر دکتر ابراهیم یزدی نوشته شده بود به دفتر روزنامه رسیده متن این نامه ذیلاً از نظرتان می‌گذرد:

بسمه‌تعالی

جناب آقای دکتر ابراهیم یزدی سردبیر محترم روزنامه کیهان؛ پس از سلام عرض می شود سابقه فعالیت‌های اسلامی شما در آمریکا در انجمن اسلامی سابقه نسبتاً روشن و قابل تقدیری است و من و امثال من در دوران اختناق پهلوی یکی از چهره‌های مورد امیدمان در خارج از کشور شما بودید، ولی پس از پیروزی انقلاب هرچه زمان جلوتر می رود جبهه‌گیری‌های شما، مرا و امثال مرا به سؤالاتی مشغول می‌کند.

عملکردهای شما در دورانی که وزیر مشاور در امور انقلاب بودید در رابطه با اسناد گرانبهای ساواک برای همه ملت قابل سوال و بحث است که در این رابطه یکی از دوستان که لابد به خاطرتان هست یکی دو روز جهت این‌که مجری فرمان شما بوده و با امضا و دستور شما اقدام به خروج اسناد از ساواک سلطنت‌آباد و آوردن نزد شما می نموده است، محاکمه می‌شدند و بعد معلوم شد شخص او مسئولیتش کمتر است و آزاد شد.

جناب دکتر تاکنون به ده‌‌ها دلیل سکوت کرده بودم، زیرا توطئه‌های ناجوانمردانه ضدانقلاب را علیه شخص شما فراموش نمی‌کنم که گاهی شما را آمریکایی خواندند و زمانی دست‌بوس شاه و می‌دانستیم آنان ناجوانمردانه دکتر مرتضی یزدی توده‌ای را با شما یکی می‌گرفتند و درنتیجه موضع خصمانه آن‌ها ایجاب می کرد ما نه‌تنها سکوت نماییم بلکه با کمال قدرت در برابر آن‌ها ایستادگی کنیم. اما هرچه زمان جلوتر آمد یافتیم که دفاع‌های سرسخت ما نباید مانع شود که اگر خطایی هم رخ داده سکوت نماییم.

این است که برای اولین بار لازم دانستم یکی چند نکته جهت درد دل با شما درمیان گذارم ولی برادر این را بدانید درهرصورت من تلاش‌های چندساله شما را جهت روشنگری اذهان دانشجویان در آمریکا فراموش نمی‌کنم و نیز همواره توطئه‌های ضدانقلاب را علیه شخص شما محکوم می‌کنم اما لااقل خود شما انصاف دهید و به جهت آنکه به خاطر سابقه درخشان شما در بعضی مسائل اغماض می شود ناگهان بعضی از عملکردهای خود را فراموش نکنید، از جمله شاید خاطرتان باشد در آمریکا این شما بودید که از دکتر حاج سید جوادی (این عناصر علاقه‌مند به حفظ سلطنت که در لانه جاسوسی هم گزارشاتی دارد و پس از انقلاب همان موضع را علیه امام‌خمینی گرفت که قبل از انقلاب علیه شاه) دفاع می‌کردید و یاران نزدیک شما که الآن برخی‌شان اصفهان‌اند و دیگر اعضای انجمن اسلامی با شما مخالفت می‌کردند، آخر برادر اگر این حمایت شما از حاج سید جوادی با آن سوابق و رفتارش دلیل همفکر بودن کامل و خط سیاسی‌‌اش بودن، نیست چه دلیلی دارد که آیت را به جهت همفکری اش در امور مربوط به آیت‌الله کاشانی و امام خمینی با دکتر بقایی محکوم می‌کنید؟ آیا اگر کار آیت جرم است کار شما هم جرم نیست و نباید پرونده هر دوی شما مجدد مورد بررسی قرار گیرد؟

برادر اگر نمی‌دانید مطلع باشید یاران بقایی در ایران به‌جهت بعضی از موضع‌گیری‌های سیاسی‌شان با بسیاری از مردان انقلاب دوست و نزدیک بودند و درعین حال آن مردان هرگز یاران بقایی را صددرصد تأیید نمی‌کردند در این صورت سابقه آشنائی با کسی که تازه پس از اشغال لانه جاسوسی اسناد همکاری‌اش با آمریکا کشف شد دلیل نمی‌شود که فرد را محکوم کرد زیرا شما در توجیه همکاری تان با حاج سید جوادی درخواهی ماند.

نکته حساس‌تر، امیدوارم شما این نکته را چماق نکنید و فریاد دسیسه و توطئه سر در نیاورید و یا دیگران تحریک نشوند و کاسه از آش داغ‌تر گردند. نظرتان درباره دکتر میناچی چیست؟ پرونده‌های ایشان در لانه جاسوسی را که می‌دانید، همکاری‌شان را با سفارت آمریکا که مستحضرید، آیا این عنصر با این سوابق جز این‌که از اعضای اصلی هیئت‌مدیره حسینیه ارشاد بود آیا حمایت بی دریغ مجاهد شهید شریعتی قهرمان در نامه‌هایش که الآن هم موجود است از او را نمی‌دانید؟ آیا شرف اسلامی به شما اجازه می دهد مجاهد شهید شریعتی را محکوم کنید، آیا حمایت دکتر از او دلیل می شود دکتر هم از جریانات او با سفارت خبر داشته و درنتیجه محکوم است؟ اگر به خود آیید و خدا را در نظر بگیرید و صف‌بندی غیرخدایی را فراموش کنید هرگز چنین بی‌پروا سابقه حمایت و همکاری و دوستی کسی را دلیل و آگاه بودن از همه اسرار او و درنتیجه مسئول رفتار او دانستن نمی‌دانید…..

در قسمت دیگر این نامه آمده است:

آیا اگر صرف همکاری محکوم است و دلیل ارتباط پس بفرمایید شما و آقای امیرانتظام هر دو معاون آقای بازرگان بودید و در نهضت آزادی هم بوده، امیرانتظام جاسوس آمریکای جنایتکار از آب درآمده و آقای بازرگان گفتند با اطلاع من و دوستان این کارها را می‌کرده است پس طبق همین روش که پیش گرفته اید شما هم می شوید محکوم و باید پرونده شما دوباره در کمیسیون تحقیق بررسی شود.

آیا اگر صرف همکاری و همراهی محکوم است آقای نزیه را چه می گویید؟ آیا اگر صرف عضویت در یک گروه دلیل محکوم بودن به همه عواقب آنست بختیار این سگ زنجیری امپریالیسم مگر عضو جبهه ملی و همکار آقای بازرگان و همکاران شما نبود؟ پس خدای ناکرده با امپریالیسم آمریکا رابطه‌ای دارید. روی این حساب پس چه باید کرد؟ شرف و انصاف و خداترسی راه‌حل قضیه است.

در پایان از کمیسیون تحقیق که شما عضو آن هستید تقاضا دارم تمام پرونده آقای غضنفرپور، آقای سلامتیان، آقای آیت و خودتان را در روزنامه‌ها درج کنید و از موکلین آن‌ها بخواهید در یک نظرخواهی عمومی نظر دهند و الا یک‌تنه پیش قاضی رفته طبیعی است راضی برگشتن.

 تذکر: لطفاً این نامه را برای آقای صلواتی هم بخوانید چون به این پرسش‌ها کم‌وبیش ایشان هم باید جوابگو باشند زیرا دلیل رأی خود را در مصاحبه‌ای گفته‌اند.

والسلام برادر دیرینه شما علی‌اکبر اژه‌ای

اصفهان – ۸/۵/۵۹

رونوشت روزنامه‌های انقلاب اسلامی، جمهوری اسلامی، اطلاعات، آزادگان.

***

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 

3 × دو =طراحی سایت در اصفهان
طراحی سایت در اصفهان
 توانبخشی کوشا/ با مجهزترین امکانات 09134126065
توانبخشی کوشا/ با مجهزترین امکانات 09134126065
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715